Sielanka na mazurskiej wsi

Położone w malowniczej okolicy otulonej lasem, polami i łąkami w pobliżu jeziora, strumyka czy rzeki maleńkie wsie na Mazurach zapraszają w swoje gościnne progi. To tutaj z dala od tłoku, hałasu i gwaru miejskiej przestrzeni można odpocząć na łonie natury. Wszystko w przystępnej cenie i na wyciągnięcie ręki, bo dostępne niemalże we wszystkich mazurskich sołectwach. Wczasy pod gruszą lub współcześnie mówiąc agroturystyka to połączenie pięknych krajobrazów, czystego powietrza i bogactwa natury z regionalną żywnością, kulturą ludową oraz życzliwymi gospodarzami. Każdy obiekt kusi turystów formami odpoczynku niedostępnymi w żadnym innym miejscu.

W samym centrum Polskiej Wsi znajduję się Agroturystyka „U Henia”. Jej gospodarz podpowiada miłośnikom grzybobrania, w których miejscach lasu można znaleźć najwięcej owoców runa leśnego. Wiele gatunków zwierząt zarówno domowych jak i dzikich poznamy w Agroturystyce „Nasza zagroda" w Polskiej Wsi. W sezonie letnim jest tam otwarte Mini Zoo. To nie jedyne gospodarstwo na Ziemi Mrągowskiej, którego niewątpliwą atrakcją są zwierzęta. Kolorowe gołębie ozdobne wprawią w zachwyt każdego, kto odwiedzi Agrohotelik w Młynowie.

Pozytywnych emocji należy szukać w mającej ogromną moc przyciągania dobrych zdarzeń w Agroturystyce „Pod podkową” w Młynowie. Gospodarstwo zapewni udany wypoczynek a jego usytuowanie sprawia, ze jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania zabytków kultury oraz przyrody Warmii i Mazur.

Mazurską Izbę Regionalną z przedmiotami codziennego użytku z dawnych lat znajdziemy „Pod Świerkiem” w Marcinkowie. Agroturystyka mieści się w dawnym gospodarstwie wschodniopruskim, przed wojna należącym do Augusta Lipki, ówczesnego sołtysa Marcinkowa. Gospodarstwo przybliża mazurską kulturę. Z kolei Agroturystyka Bocianie Gniazdo w Marcinkowie oferuje swoim gościom zdrowe jedzenie oraz możliwość zakupu wiejskich jajek czy domowych konfitur.

Wszyscy, którzy chcą poznać jak smakuje życie na wsi powinni zatrzymać się w Gospodarstwie Ekologicznym Tymnikowo 4. To tutaj pod okiem gospodarzy można uczestniczyć w pracach prowadzonych w gospodarstwie, takich jak sianokosy, żniwa, wykopki czy miodobranie. Siedlisko Agroturystyczne w Wymysłach koło Mrągowa to propozycja dla osób szukających ciszy i wypoczynku na łonie natury. Tutaj o poranku budzi śpiew ptaków a zasypia się wsłuchując w odgłosy dzikiej natury. Pasjonaci wędkarstwa powinni spędzić urlop w Ferienhaus w Jakubowie z prywatnym jeziorem bogatym w wiele gatunków mazurskich ryb.


Wszyscy ci, którzy zatrzymają się w położonej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego
Agroturystyce „Pod obłoczkiem” w Dłużcu poznają z bliska unikalną przyrodę regionu oglądaną z kajaka płynącego meandrami rzeki Krutyni. Z kolei Zagroda Cztery Wiatry w Sądrach proponuje swoim gościom ognisko pod dwustuletnią lipą. A w pobliskim lesie nad strumieniem możliwość obserwowania życia bobrów.

Aktywni na mazurskiej wsi również znajdą bogatą ofertę.
Leśne Zacisze w Zełwągach proponuję wakacje w siodle. Wczasy jeździeckie skierowane są zarówno dla początkujących jak i osób pragnących doskonalić swoje umiejętności. Wielbiciele dwóch kółek mogą zatrzymać się drewnianej agroturystyce na niewielkim wzniesieniu w malowniczych Zyndakach. Domek na Górce położony jest w pobliżu ścieżek rowerowych. Okoliczne leśne dukty to również doskonałe tereny na narty biegowe.