SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od  j. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlakiem Krutyni pływał w latach 50 - 70 XX w. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

 

 

TRASA SZLAKU

 

kmopis
0,00Początek szlaku w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim
2,50Jezioro Lampasz połączone cieśniną z jeziorem Lampackim
6,50Wypływ z jeziora Lampasz rzeki Sobiepanki (1,5 km)
8,00Jezioro Kujno
9,50Wypływ z jeziora Kujno rzeki Grabówki (1,5 km)
11,00Jezioro Dłużec
14,50Odpływ długości 0,5 km łączący jezioro Dłużec z jeziorem Białym
15,00Jezioro Białe
18,00Wypływ z jeziora Białego rzeki Dąbrówki (1,5 km)
19,50Jezioro Gant
22,50Wypływ z jeziora Gant rzeki Babięckiej Strugi (8,5 km)
24,00Z prawej ujście rzeki Tejsy (Babięta, Babant) długości ok. 10 km, wypływającej z jezior Babięty Wielkie i Małe
27,00Babięta, wieś nad Babięcką Strugą
31,00Jezioro Zyzdrój Wielki
35,00Jezioro Zyzdrój Mały
37,00Wypływ z jeziora Zyzdrój Mały rzeki Zyzdrój (2,5 km)
39,50Jezioro Spychowskie, Stanica Wodna Spychowo
41,50Początek Spychowskiej Strugi wypływającej z jeziora Spychowskiego
46,50Jezioro Zdrużno
47,50Jezioro Uplik
50,00Jezioro Mokre, wieś Zgon
58,50Jezioro Krutyńskie
61,50Początek rzeki Krutyni wypływającej z jeziora Krutyńskiego
64,00Krutyń, wieś
66,00Krutyński Piecek, wieś
69,00Rosocha, wieś
72,00Wojnowo, wieś staroobrzędowców narodowości rosyjskiej. Nad brzegiem rzeki mały klasztor żeński.
76,00Ukta, wieś na trasie Mrągowo - Ruciane - Nida - Mikołajki
82,50Z lewej osada Nowy Most
85,50Jezioro Gardyńskie
87,50Jezioro Jerzewko
89,50Rzeka Krutynia, zwana tu również Iznotą lub Czarną Rzeką. Na brzegu wieś Iznota
91,00Jezioro Bełdany

 

Z BIEGIEM RZEKI KRUTYNI

 Kto nie widział Krutyni,
ten nie widział Mazur

Karol Małłek

 

W  roku 2009 szlak kajakowy rzeki Krutyni został nagrodzony wyróżnieniem wojewódzkim na Najlepszy Produkt Turystyczny Warmii i Mazur, a ukoronowaniem starań administratora szlakuMazury PTTK sp. z o.obyło otrzymanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej na Turystyczny Produkt Roku 2009.

 


 

Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm, dno rzeki jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a jej brzegi są dostępne, piaszczyste. Jest w niej mnóstwo ryb i raków, stanowi więc miejsce wypoczynku  wszystkich uprawiających sport wędkarski i wodny. Brzegiem rzeki prowadzi ładna, osłonięta cieniem drzew alejka. Około 500 m za wsią równomiernie we wszystkich kierunkach są lasy mieszane z przewagą dębów. Dzięki swemu położeniu Krutyń jest miejscowością wczasową.Tak pięknie została opisana Krutyń w Kronice szkolnej w 1957 roku. W miejscowości zachowała się urocza, choć nieco chaotyczna drewniana zabudowa. Niewielkie parterowe chaty, niektóre ozdobione gankiem i okiennicami, stoją zwrócone szczytami lub kalenicami do krętych uliczek. W dawnej stodole z końca XIX w. obecnie mieści się poczta.

 

W   mazurskiej wiosce Krutyń, położonej w sercu Puszczy Piskiej, można przeżyć jedyne w swoim rodzaju spływy łodziami po rzece Krutyni,których początek datuje się na okres międzywojenny. Rzeka na odcinku spływu jest szczególnie płytka (średnia głębokość 0,5 m) i niezwykle malownicza. Można zobaczyć wiele osobliwości przyrodniczych, jak np. zimorodka czy bociana czarnego. Usługa spływu łodziami w staromazurskim stylu po rzece Krutyni otrzymała w roku 2007 tytuł "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur".  Odwiedź stronę zwycięzcy konkursu!


 

   

 

Płatne jest wypożyczenie kajaków, zorganizowane spływy kajakowe i spływy łodziami.

  

Na szlaku Krutyni ujrzymy malownicze mazurskie domki, urokliwie pochylające się nad wodą, przepłyniemy przez pola nenufarów, zobaczymy rezerwat Czapli Siwej, Królewskiej Sosny i Pływających Wysp, spotkamy się oko w oko nie tylko z wilkami w  Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, a dużym przeżyciem będzie obejrzenie ikonostanu w  klasztorze starowierców w Wojnowie. Przepłyniemy przez dziewięć jezior i złożymy wizytę ostatniemu  Królowi Galindów, którego posiadłości rozciągają się na iznockim brzegu Krutyni. Skorzystać możemy z usług firm wyspecjalizowanych w organizacji  spływów kajakowych.

 

"Skala odczuwań w takiej podróży jest ogromna, bo gdy przy słonecznym dniu oddalają się ściany lasów, pogłębiają się drgającymi cieniami, zakręty i zatoczki jeziora błyszczą zdwojonym blaskiem, ptactwo waży się w chmurach wysoko - dusza ludzka wzbiera taką opętaną radością, że chciałoby się z kajaka wyskoczyć."


"Na tropach Smętka", Melchior Wańkowicz

 

pobliżu znajduje się  Szlak Kajakowy Rzeki Dajny. Rozpoczyna się on w Pieckach, ciągnie się przez Mragowo. a kończy w Świętej Lipce (ok. 33 km). Jest on bardzo urozmaicony, płynie się meandrującymi odcinkami rzecznymi, jeziorami, a nawet fragmentem przypominającym bystry górski potok.  Więcej o szlaku...

 

Sorkwity,Maradki,Jędrychowo,Rodowo,Borowski Las,Grabowo,Borowe,Dłużec,Bieńki,Babięta,Nowy Zyzdrój,Zyzdrojowa Wola,Zgon,Krutyń,Krutyński Piecek,Rosocha,
Nowa Ukta

Stanice wodne na szlaku Krutyni