Festiwal Prawa Człowieka w Filmie to impreza której głównym celem jest edukacja społeczeństwa poprzez film dzięki którym mozliwe jest dotarcie do szerokiej rzeszy dobiorców z temetyką praw człowieka. W Mrągowie odbędzie się już druga edycja festiwalu. Pokazy filmów odbedą się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki w dniach 9-10 września. Zorganizowane zostaną także prezentacje orgaznizacji pozarządowych, a towarzyszyć temu będą warsztaty i spotkania.

PROGRAM FESTIWALU

Piątek, 9 września

16:15 Otwarcie festiwalu
PRZEMOC WOBEC KOBIET
16:30 Uprowadzanie narzeczonych w Kirgistanie 51` Bride Kidnapping in Kyrgyzstan reż. Petr Lom Kanada, Kirgistan 2004
Po raz pierwszy w historii w filmie udokumentowano starożytny kirgiski zwyczaj uprowadzania panien młodych, wciąż stanowiący bardzo popularną drogę zawierania małżeństw w Kirgistanie. Kiedy Kirgiz decyduje się na małżeństwo, często porywa kobietę, którą wybrał. Ostatnie badania wskazują, iż około połowy kirgiskich małżeństw, jakie dochodzą do skutku w drodze uprowadzeń, zawieranych jest wbrew woli kobiet. Błyskotliwy dokument Petra Loma śledzi dramatyczne historie czterech takich porwań.


KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO – DEMOKRATYCZNA
17:30 Robogirl 4` Pyongyang Robogirl reż. Simojukka Ruippo, Jouni Hokkanen Finlandia 2001
Policjantki kierujące ruchem na skrzyżowaniach w Phenianie Korea Północna.
17:35 Na osi zła - kraj cichej śmierci 60` This World: Access to Evil reż. Ewa Ewart, Wielka Brytania 2004
Film Ewy Ewart, po raz pierwszy wyemitowany przez BBC 1 lutego 2004 roku, wstrząsnął światową opinią publiczną. Główny bohater filmu, Kwon Hiuk, podaje się za komendanta jednego z największych północnokoreańskich obozów koncentracyjnych, zwanego Obozem 22 . Przebywający obecnie w Korei Południowej Hiuk twierdzi, iż obóz ten jest jednym z miejsc, gdzie prowadzone są testy nad bronią chemiczną . W tym celu na terenie obozu miały zostać zbudowane komory gazowe, w których wykonuje się doświadczenia na więźniach politycznych i członkach ich rodzin. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej zakwestionowało personalia i wiarygodność Kwon Hiuka.
Po projekcji spotkanie z Justyną Pilarską – Citizens` Alliance For North Korean Rights.
19:30 Dzień z życia 48` North Korea A Day in the Life reż. Pieter Fleury Holandia 2004
Ten pozbawiony narracji dokument, miał, dzięki Hong Sun Hui -robotnicy fabryki tekstylnej oraz jej rodzinie, pokazać zachodniemu widzowi, jak wygląda zwykły dzień w kraju Ukochanego Wodza, Kim Jong Ila. Trzeba jednak pamiętać, że film powstawał pod ścisłym nadzorem władz Północnej Korei. Przynajmniej do pewnego stopnia zatem przedstawia on Koreę tak, jak chcieli pokazać światu jej przywódcy. Z dokumentu Fleuryego wyłania się obraz kraju, którego mieszkańcy żyją w bezkresnym strumieniu propagandy. W szkole pielęgniarskiej, córka Hong uczy się, że aby się rozwijać, kwiaty potrzebują słońca, a ona potrzebuje miłości Wielkiego Wodza. PANORAMA
20:30 The Yes Men 80` The Yes Men reż. Chris Smith, Dan Ollman, Sarah Price USA 2003
The Yes Men jest w zasadzie zapisem pracy doskonałych performerów. Amerykanie Mike i Andy podszywają się za przedstawicieli Światowej Organizacji Handlu. Ich strona internetowa z powodzeniem udaje oficjalną stronę WTO. Mike i Andy bywają zapraszani na różne konferencje jako przedstawiciele tej organizacji, jako jej eksperci występowali nawet w telewizji. Ich absurdalne i prowokacyjne wystąpienia i multimedialne prezentacje albo parodiują skrajnie neoliberalną wizję świata, albo też przypisują WTO stanowiska, które mogłyby być manifestem alterglobalizmu. The Yes Men to film przezabawny, ale też szokujący.

Sobota, 10 września

TYBET
15:30 Krzyk śnieżnego lwa 104` Cry of the Snow Lion reż. Tom Peosay USA 2002
“Śnieżny lew” jest mitycznym zwierzęciem z tybetańskich podań. Zdobi, dziś nielegalną w jego ojczyźnie, flagę niepodległego Tybetu. Film Toma Peosay uważany jest za najlepszy i najpełniejszy dokument o trwającej od ponad pół wieku tragedii narodu tybetańskiego. Produkcja filmu, będącego owocem dziewięciu podróży do Tybetu, Indii i Nepalu, zajęła 10 lat. Równie mocno eksponowane są tu kultura, historia i krajobraz Tybetu, co dramat chińskiej okupacji.
17:30 Oddanie i opór: Buddyzm i walka o wolność religii w Tybecie 34` Devotion and Defiance: The Tibetan Struggle for Religious Freedom reż. Marni Kravitz USA 2004
Ponad pół wieku temu komunistyczne Chiny wydały wojnę buddyzmowi tybetańskiemu, który jest rdzeniem tożsamości Tybetańczyków. Po zrównaniu z ziemią niemal wszystkich klasztorów w czasie rewolucji kulturalnej i w dekadzie “liberalizacji”, w połowie lat dziewięćdziesiątych Pekin ponownie zaatakował religie, uznając ją za najpoważniejsze zagrożenie dla swego panowania na “Dachu świata”. Mimo drakońskich kar i brutalności sił bezpieczeństwa Tybetańczycy nie zamierzają wyrzec się swej wiary, modląc się i walcząc o lha gjal lo – “zwycięstwo bogom”.
INSTYTUCJE IZOLACYJNE
18:15 Born Dead 53` reż. Jacek Bławut Polska 2004
Czy więzień ma prawo do resocjalizacji? 24-letni recydywista Robert wychodzi niebawem na wolność po ośmioletnim pobycie w zakładzie karnym. W ramach programu resocjalizacyjnego "Duet" pracuje w domu pomocy społecznej, opiekując się dziećmi głęboko upośledzonymi. Film Jacka Bławuta jest świadectwem autentycznej więzi emocjonalnej, jaką Robert nawiązuje z niektórymi podopiecznymi - więzi, która dla obu stron jest być może pierwszą w życiu naprawdę ludzką relacją.
19:15 Nieletni 66` Juvies reż. Leslie Neale USA 2003
Film porusza skomplikowany problem postępowania z nieletnimi, z jednej strony społecznej potrzeby karania, z drugiej zaś obawy: kto wyrośnie z nastolatka wychowującego się w wiezieniu. Około stu lat temu w Stanach Zjednoczonych stworzony został dla nich specjalny system karny. Jednak w ostatnich latach system ten jest coraz rzadziej stosowany, z roku na rok rośnie liczba nastolatków sądzonych i karanych w trybie przewidzianym dla dorosłych.W filmie, realizowanym przez cztery lata, nakreślono portrety 12 młodych przestępców, odsiadujących długie wyroki w więzieniach dla dorosłych.
OBLICZA TERRORYZMU
20:30 Biesłan – zapis dramatu 40’ Wielka Brytania 2004
POMOC HUMANITARNA
21:15 Etiopia kraj apokalipsy 60` Ethiopia a Journey with Michael Buerk reż. Clifford Bestall Wielka Brytania 2004
Na początku roku 1984 światową opinią publiczną wstrząsnęły doniesienia o panującym w Etiopii głodzie, który spowodował śmierć setek tysięcy ludzi. To Michael Buerk, reporter telewizji BBC, jako pierwszy przekazał światu obrazy tamtej apokalipsy. Rozpoczęta wówczas akcja humanitarna zmobilizowała miliony ludzi na świecie. W zbiórki pieniędzy na pomoc głodującej Etiopii zaangażowali się liderzy opinii publicznej, gwiazdy pop kultury. Udało się wówczas zebrać ponad miliard dolarów. Uratowano 7 milionów istnień ludzkich. Dwadzieścia lat później, Michael Buerk powraca z kamerą do Etiopii nadal żyjącej w ciągłym strachu przed głodem i całkiem uzależnionej od humanitarnej pomocy z Zachodu.

WSTĘP NA IMPREZĘ JEST WOLNY. SERDECZNIE ZAPRASZAMY