W 2004 roku, po długiej przerwie, Centrum Kultury i Turystyki wznowiło działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego pod nazwą „KADR 35”. DKF proponuje kino ciekawe, ambitne, nagradzane na festiwalach filmowych, którego autorami są uznani reżyserzy.   W bieżącym roku zaplanowaliśmy dwa seanse, które odbędą się 10 listopada oraz 8 grudnia.

„Goya”
w reżyserii Carlosa Saury
10 listopada godz. 18.30

bilet: 5 zł (do nabycia w CKiT)

Opowieść o ostatnich latach życia wielkiego artysty malarza Franciso de Goya, który mając 82 lata mieszka w Bordeaux z ostatnią ze swoich kochanek, dużo młodszą Leocadią i najmłodszą córką Rosario. Chcąc, aby córka znała jego życie, opowiada jej swoje najważniejsze wydarzenia w życiu, rekonstruuje je od wczesnego dzieciństwa aż po dni dzisiejsze. Jako młody chłopak budował sobie wygodną pozycję na dworze Karola IV z hiszpańskich Bourbonów, gdzie ocierał się o wielkie fortuny, uczestniczył w pałacowych intrygach, kłamstwach i pokusach. Później obserwował wyjątkowo długie i bestialsko okrutne wojny napoleońskie. Jego jedyną prawdziwą miłością była Księżna Alby, której działalność nie tylko wpłynęła na życie Goyi, ale i na czasy i historię kraju. To film o malarzu, wyznawcy humanizmu, rozumu i zdrowego rozsądku, któremu przyszło żyć w czasach tragicznych, ale i inspirujących. To piękny i wielopłaszczyznowy film o artyście i jego trudnej twórczości. Pod koniec życia musiał emigrować do Francji, co spowodowało, że jego tematyka była tak mroczna, nasycona lękami i najrozmaitszymi obsesjami. Piękny i warty zobaczenia film - nagrodzony za zdjęcia Złotą Żabą na Camerimage.

 „Wdowy”
w reżyserii Johna Irvina
8 grudnia godz. 18.30
bilet: 5 zł (do nabycia w CKiT)

Lata 20. Jedno z małych prowincjonalnych miasteczek położone w przepięknej okolicy Kilshannon. W willowej dzielnicy zwanej Wdowim Wzgórzem mieszka Doyle Canninhan, najważniejsza postać w miasteczku, sprawująca nad wszystkim swoistą opiekę. Spokojna i nieco senna mieścina zmieni się, gdy pojawi się tu Edwina Broowne, Angielka wychowana w Ameryce, wdowa po oficerze, który zginął na wojnie. Angielka wejdzie w konflikt z nietypową mieszkanką, starą panną Catherine O‘Hare. Trzy świetne portrety kobiece, aura tajemnicy, połączenie humoru i napięcia gwarantują doskonałą zabawę podczas oglądania filmu.

Edyta Chrostek