Przed uczniami mrągowskiego Zespołu Szkół  nr 2 otwierają się nowe możliwości - szkoła Albrecht Dürer Schule w Düseldorfie chce nawiązać z polską placówką współpracę. Rzecznikiem tej współpracy jest mrągowski nauczyciel, Mariusz Szymczyk. Wszystko zaczęło się od wykładu o Mazurach - wygłoszonego przez mrągowskiego germanistę Mariusza Szymczyka na zorganizowanej przez Instytut Polski w Düseldorfie konferencji.
- Każdy uczestnik tych spotkań musiał przeprowadzić w wybranej szkole lekcję, ja wybrałem temat Mazur jako nieodkrytej krainy - opowiada nauczyciel. -  Przed wyjazdem musiałem przygotować konspekt. Podczas wykładu widziałem zainteresowanie wykładem. Niemcy byli ciekawi wszystkiego, o czym opowiadałem, a szczególnie zainteresowała ich historia Kanału Elbląskiego oraz istniejących możliwości połączenia jezior z Bałtykiem.
Nauczyciel był na seminiarium jednym reprezentantem naszego województwa. Wykładu wysłuchali między innymi uczniowie i nauczyciele niemieckiej szkoły, która, podobnie jak Zespół Szkół nr 2, kształci przyszłych gastronomów. Niemcy zainteresowali się  Mazurami i teraz chcą nawiązać współpracę z polską placówką - zapowiadają wymiany młodzieżowe i prowadzenie wspólnych projektów. Mariusz Szymczyk otrzymał natomiast zaproszenie na przyszłoroczną konferencję. Kolejne zaproszenie dotyczy wykładu o Mazurach w Instytucie Polskim.

ke