W grudniu po raz szósty wyruszamy do wsi  w okolicach Zełwąg na Mazurach z naszą doroczną akcją pomocy świątecznej. Jak co roku nasza akcja będzie zawierała nowe elementy – tym razem oprócz paczek żywnościowych przywieziemy ze sobą wyposażenie do prowadzonego bezpłatnie przez wolontariuszy wiejskiego przedszkola. Zabawki – szczególne te o charakterze edukacyjnym, dadzą dzieciom nowe szanse rozwoju, a tradycyjne, świąteczne paczki - to nie tylko coś dobrego na bożonarodzeniowy stół, ale i przesłanie nadziei na następny rok.

W dniach 8-9 grudnia 2007 r. po raz szósty odbędzie się zorganizowana przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich wspólnie ze Stowarzyszeniem „Zełwągi” akcja pomocy świątecznej w rejonie Mikołajek. Zamierzamy przygotować paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin. W ubiegłym roku dotarliśmy do stu rodzin.

Akcja będzie obejmowała jednak znacznie więcej, niż tylko paczki żywnościowe. Najbardziej chodzi nam o dzieci. Paczki sprawiają im wiele frajdy, ale nieco dłużej trwającą radość możemy sprawić dzięki wyposażeniu w zabawki i gry edukacyjne wiejskiego przedszkola, prowadzonego w Zełwągach przez wolontariuszy. Placówka taka umożliwia dzieciom z rejonów wiejskich nie tylko zabawę z rówieśnikami (która bywa trudna w wiejskich warunkach, gdy najbliższy rówieśnik mieszka kilka kilometrów dalej), ale także rozwój umiejętności i talentów.

Do przygotowanych przez nas paczek dołączamy życzenia - to nie anonimowa, standardowa i banalna kartka, lecz osobiste, własnoręczne życzenia od człowieka – dla człowieka, od rodziny – dla rodziny...  Chcemy, aby nasza akcja była okazją do podzielenie się nadzieją i radością Bożego Narodzenia. Dla ludzi, którzy mogą często tracić nadzieję na przychylność losu życzenia te mają znaczenie jako świadectwo tego, że jest – choćby daleko – ktoś, komu ich los nie jest obojętny, kto szczerze pragnie im życzyć w tym szczególnym okresie Bożego Narodzenia, aby następny rok był lepszy.

Listę rodzin, które potrzebują pomocy opracowują miejscowi nauczyciele, działający w Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Zełwągi”, dobrze znający potrzeby lokalnej społeczności. Nie jesteśmy oczywiście w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb, ale chcemy przynieść choć trochę radości na Święta.

W rozdawanych przez nas paczkach znalazło się wiele produktów, które mogły umożliwić zrobienie bożonarodzeniowych ciast, postawienie na świątecznym stole czegoś odrobinę bardziej odświętnego, czy też danie dzieciom trochę radości. Każda z paczek ważyła kilkanaście kilogramów. Dzięki hurtowym zakupom za niewielką sumę jednostkową (wartość jednej paczki – ok. 50 zł) mogliśmy zakupić naprawdę wiele wartościowych produktów. W każdej paczce były: makaron, olej, cukier, mąkę, margarynę, ryż, kakao, cukier waniliowy i proszek do pieczenia, pomarańcze, cytryny, krem czekoladowy dla dzieci, cytryny, puszkę brzoskwiń, świąteczną szynkę i sprawiające wielką radość dzieciom słodycze. Dzięki sponsorowi – w ubiegłym roku była nim m.in. firma Atlanta Poland, wiodący importer bakalii – w każdej paczce znalazła się pokaźna ilość różnorodnych bakalii. Akcję wspierały swoimi słodkimi produktami również takie firmy jak Polski Cukier, Terravita i Cadbury - Wedel.

Tym razem nasza akcja obejmie też wyposażenie przedszkola – w szczególności zabawki edukacyjne.

Od 2002 roku w ramach świątecznych akcji pomocowych dotarliśmy już do kilkuset rodzin, rozdając wiele ton żywności i jeszcze więcej dobrych życzeń. Nasza akcja możliwa jest dzięki wsparciu ludzi dobrej woli ofiarodawców, którzy wspomagają nas pieniędzmi, przedsiębiorców, którzy ofiarowują swoje produkty i wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i zaangażowanie.

 

Marcin Kulinicz
Koordynator akcji z ramienia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich
ul. Wolska 142, 01-258 Warszawa tel. 0 607 916 736,
e-mail: mkulinicz@mormoni.pl, www.mormoni.pl

Danuta Butkiewicz,
Prezes Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego “Zełwągi”,
11-734 Zełwągi Nr 25, tel. 0 502 753 236, e-mail: butda@poczta.fm