Było, już przemija...

Wieś Karkajmy (dawniej Korbsdorf) leży w powiecie lidzbarskim, zaledwie 3 km od Ornety. Znajduje się tam ruina dworu. Mogłabym wręcz stwierdzić, że jest to ruina ruiny. Z dworku zostało zaledwie kilka osypujących się ścian, nie ma dachu. Całość jest ogrodzona, ale z pewnością w środku nie ma co oglądać, ponieważ "środka" praktycznie nie ma. Brak drzwi, okien, nie zachowały się jakiekolwiek zdobienia. Ruinę dworu warto jednak zobaczyć chociażby dlatego, że już niedługo w tym miejscu nie będzie nawet tego, co jeszcze teraz można oglądać. Według informacji, jakie otrzymałam z Urzędu Miasta Orneta, miejsce to jest własnością prywatną, jednak nie widać, aby osoba ta zamierzała odbudować dwór.

Jadąc tą samą drogą, którą jedziemy z Ornety do Karkajm, warto jest przedłużyć podróż o około 2 km, aby dojechać do wsi Bogatyńskie, gdzie znajduje się odrestaurowany pałac. Opis pałacu we wsi Bogatyńskie znajdziecie w artykule"Bogatyńskie warte zobaczenia".

Dawniej...


Majątek ulokowany został przez biskupa Eberharda z Nysy w 1312 r. W XVI w. był w posiadaniu rodu Dambitzów, w XVII w. Białobrzeskich i Mollerów. W XVIII w. własność rodu von Shau, do którego przez jakiś czas należał także majątek w Bażynach. W tym czasie wzniesiono dwór i utworzono przy nim park.

Majątek w końcu XIX i XX wieku należał do von Kobylińskich. Własność ziemska obejmowała ponad 500 ha, hodowano głównie bydło i konie. Do majątku należał także młyn wodny na Drwęcy (wzniesiony w 1783 r., nie istnieje) i leśniczówka. Rozległe podwórze gospodarcze usytuowano niepodal zespołu dworsko-parkowego, po stronie południowej, za drogą.

Główny budynek pochodzi z XVIII w., dwukondygnacyjny, przykryty dachem czterospadowym z trójkondygnacyjnym, trójosiowym, pseudoryzalitem w elewacji frontowej, w środkowej osi nisza, pierwotnie z drewnianą figurką św. Józefa. W początkach XIX w. do elewacji tylnej dobudowano niższą oficynę na planie litery L. We wnętrzach zachowane stiukowe dekoracje sufitów, barokowa klatka schodowa. Piec kaflowy z 1735 r. przeniesiono do muzeum we Fromborku. Z dawnego założenia zachował się zaniedabany park o kompozycji krajobrazowej ze starym, bogatym drzewostanem.

Opis "Dawniej" pochodzi z książki "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich" Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garniec.


Beata Gida

 

 
 
 
 
  

foto Beata Gida