Głodówko (niem. Karneyen) to malutka wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo. Znajduje się na trasie Orneta - Miłakowo, która dalej prowadzi do Morąga.

Wjeżdżając do Głodówka od strony Ornety zauważyć można z prawej strony drogi (zaraz za znakiem) niewielki zagajnik znajdujący się na wzniesieniu. Wczesną wiosną, późną jesienią bądź zimą, kiedy drzewa są bezlistne, w zagajniku widoczne są 2 ceglane elementy. Uznaliśmy, że warto tam zajrzeć. I rzeczywiście, okazało się, że te ceglane elementy to pozostałości po bramie wejściowej niewielkiego cmentarza. Przed cmentarzykiem stoi kamienny obelisk ze słabo już czytelnym imieniem i nazwiskiem oraz datami narodzin (1895) i śmierci (1937).

Natomiast na cmentarzyku znajdują się 3 płyty. Na każdej widoczne jest imię i nazwisko zmarłego. Nazwisko jest takie samo, możemy domyślać się, że był to cmentarzyk rodowy. Nie widzieliśmy tam więcej grobów. W trawie za to zaskoczyło nas piękne znalezisko - bardzo ciężki, być może żeliwny aniołek. Oparliśmy go o drzewo mając nadzieję, że nie zainteresują się nim złomiarze. Po murku okalającym cmentarzyk zachowały się tylko ceglane resztki.Beata Gida

 

fot. Beata Gida