W dniu 24 czerwca 2012 roku Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, Centrum Kultury i Turystyki  i Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej  zorganizowały spływ kajakowy rzeką Dajną. W imprezie wzięło udział 45 osób z całego regionu. Spływ jest organizowany corocznie. W tym roku spływ został zorganizowany już po raz trzeci.

Impreza rozpoczęła się nad  j. Czos w Mrągowie, a skończyła w Świętej Lipce nad j. Dejnowa. Całość trasy to ok. 30 km:   Czos – Czarne – Kot – Juno –  Kiersztanowskie – Śpigiel – Dejnowa – Święta Lipka.

Spływ rozpoczął się przy nowo zbudowanej Ekomarinie w Mrągowie. Uczestnicy rozpoczęli od zwiedzenia obiektu. Będzie to na pewno duża frajda dla dzieci, gdyż na jego terenie jest wiele wspaniałych zabawek, również największy w regionie Park Linowy czy elektroniczne automaty do gier grupowych. Także dorośli znajdą coś dla siebie: boiska do siatkówki czy koszykówki, stoły do ping-ponga czy szachów.

Tego dnia dopisała pogoda. Przez cały czas świeciło słońce.

Szlak przebiega jeziorami połączonymi malowniczymi rzeczkami. Dajna jest bez wątpienia najpiękniejszą rzeką Pojezierza Mrągowskiego, która niestety nie jest w pełni doceniana i wykorzystywana turystycznie. Mimo niewątpliwych atutów przyrodniczych i krajobrazowych jest kilka miejsc na trasie, które nie pozwalają niewprawionym kajakarzom komfortowo pokonać trasę.

Rzeka Dajna jest bardzo urozmaicona. Szlak wiedzie meandrującymi rzeczkami przez lasy i pola, jeziora rynnowe, a nawet odcinkiem o charakterystyce górskiej w okolicy Śpigla.

Spływ skończył się ok. 18.30 zwiedzaniem Sanktuarium w Świętej Lipce.

Niedogodności na szlaku są powodem zaangażowania się samorządów powiatów, przez które przepływa Dajna, w projekt „Spływ rzeką Dajną”. Nasza inicjatywa miała na celu promocję atrakcyjnego szlaku, ale także miała zwrócić uwagę na prace zmierzające do modernizacji infrastruktury oraz poprawiające komfort spływu kajakowego.