Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu
"Letnich koncertów na deptaku".
Tym razem w Mrągowie wystąpi zespół VLADIMIRSKA!

13 lipca (piątek) , godz. 18.00
amfiteatr na Placu Unii Europejskiej


VLADIMIRSKA to 5-osobowy zespół powstały w Krakowie. Ich folkowo-popowe brzmienie jest mocno osadzone w egzotycznej sferze muzycznej, sięgającej dawnych czasów europejskiej fanfary, karnawałów i cyrków objazdowych.

Sama grupa określa swoją muzykę jako "retro-cyrkowo-folkową". Ten młody zespół został uhonorowany prestiżową nagrodą niemieckich krytyków "Preis der Deutschen Schallplattenkritik" w kategorii "Folk & Folklore" za swój debiutancki album "Night Trains", wydany w czerwcu 2011 roku nakładem Gusstaff Records. W kwietniu 2012 zespół zdobył III nagrodę w znaczącym konkursie “International Songwriting Competition” (ISC) w Nashville, Tennessee (w jury były między innymi takie postaci ze świata muzyki jak Tom Waits, Jeff Beck, Tori Amos, Ozzy Osbourne czy Robert Smith) za utwór instrumentalny “Muzyka do filmu”.

Ten dorastający na ulicach Krakowa kwartet gra mieszankę folku, popu, muzyki cyrkowej i przyjemnie tradycyjnego jazzu, gdzieś pomiędzy lekko melancholijną muzyką filmową a dobroduszną Polką. Przejrzysty dźwięk i prosta produkcja tej płyty doskonale odpowiada szczególnemu, charakterystycznemu brzmieniu tego zespołu. Świeżo, swobodnie, wspaniale! (Jury "Preis der Deutschen Schallplattenkritik” - Listopad 2011)

Ich muzyka odwołuje się do klimatu bałkańsko-cygańskich filmów Gatlifa, do klezmerskiego grania Kroke, do dawnego świata wędrownych trup cyrkowych. Nie w sensie ekwilibrystyki muzycznej, ale klimatu wiecznego odchodzenia, bezdomności - i czucia się z nią u siebie. Magia. (Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza - Czerwiec 2011)

Bardzo jestem za, ponieważ lubię orkiestry, które grają zupełnie swoją nutkę. Proszę sobie posłuchać, proszę się zakochać, proszę sobie nabyć drogą kupna płyty. Bardzo fajowskie troszkę klezmerskie, troszkę podwórkowo-cyrkowe, naprawdę fajne. (Wojtek Waglewski, „Magiel Wagli”, radiowa Trójka)

Skład zespołu tworzą:

Scotia Gilroy – akordeon, spiew, melodyka
Ernest Heksel – trąbka
Igor Herzyk – gitara akustyczna i elektryczna
Paulina Owczarek – saksofon barytonowy
Antonis Skolias – perkusja

HISTORIA ZESPOŁU

Retro-cyrkowe brzmienie zespołu Vladimirska zapoczątkowała Scotia Gilroy, kanadyjskia akordeonistka mieszkająca w Krakowie. Akompaniowała ona klaunowi, podczas jego ulicznych pokazów pantomimy, grając samodzielnie skomponowaną muzykę. Po pewnym czasie artysta wyjechał do Berlina, a w głowie Scotii narodził się pomysł założenia własnego zespołu, który tworzyłby i wykonywał tego typu muzykę. Jej marzenie zaczęło się realizować, gdy poznała gitarzystę Igora Herzyka, podczas comiesięcznej imprezy typu open mic w Krakowie. Później dołączył do nich trębacz Ernest Heksel i francuski saksofonista barytonowy, Guillaume Martin (następnie zastąpiony przez Romka Głowackiego i w końcu Paulinę Owczarek). Muzycy spotykali się często, by aranżować melodie stworzone przez Scotię. Wkrótce okazało się, że to niepowtarzalne brzmienie przejawia się we wszystkim, co robią, więc szybko zaczęli komponować wspólnie. Niedługo potem miał miejsce pierwszy występ grupy, w lutym 2010 roku w Krakowie - Vladimirska się narodziła. Od tego momentu muzyka zespołu spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem wszędzie, gdzie ma okazję zawitać, a takich miejsc ciągle przybywa. W międzyczasie do grupy dołączył perkusista, Antonis Skolias, czyniąc brzmienie zespołu kompletnym. Vladimirska ma na swoim koncie wiele koncertów w Polsce, jak i w Niemczech, Czechach czy Słowacji. Grupa zagrała również na wielu prestiżowych festiwalach, w tym niemieckich - "Fusion Festival" w Rostocku (lipiec 2011) oraz "Down by the River" w Berlinie (lipiec 2010), polskich - "Slot Fest" w Krakowie (luty 2010 i październik 2011), "Fete de la Musique "(czerwiec 2010) oraz ostatnio również słowackim "Barbakan Festival" w Bańskiej Bystrzycy (listopad 2011). Vladimirska wykonywała muzykę na żywo do niemego filmu "Mocny Człowiek" z 1929 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas "Nocy Muzeów" (maj 2010). Muzyka zespołu jest często prezentowana przez Wojtka Waglewskiego i Fisza w programie "Magiel Wagli" na antenie radiowej Trójki.