Zima 1977 roku nie rozpieszczała nikogo. Drogę do Troszczykowa zawiało. Sypał gęsty śnieg. Wiatr wykręcał piruety i huczał w uszach. Przeklinałem swój los i desperacko parłem do przodu. Ledwie żywy z wysiłku, mokry od potu - czy śniegu? – nie wiem, dotarłem na miejsce. „Przywitał” mnie chylący się ku ruinie dom (niegdyś dworek). Zaproszony na gorącą herbatę przez kobietę, która mogłaby być moją babką, wysłuchałem jej opowieści – ciekawej, zgoła niezwykłej. Posłuchajcie.

Rozeźlony Kogut


- Codziennie rano, już o godzinie 6, w majątku pana Troszczyka rozbrzmiewał dzwonek. Rozpoczynał się nowy, zwyczajny, pracowity dzień. Z daleka słyszałeś porykiwanie bydła, brzęk wiader czy harmider z kurnika. Ludzie spieszyli do chlewów i obór, szykowali narzędzia i wyruszali w pole. Nikt nie marudził, nikt się nie ociągał, tylko na majdanie widać było przechadzającego się kura. Wspaniały, władczy, pełen majestatu, baczący na wszystkich i wszystko. Przechodzący ludzie spozierali nań z obawą. – To Troszczyk dogląda obejścia – powiadali. Jedni potakiwali inni stroili z nich żarty. Co do jednego wszyscy byli zgodni – zdrowiej koguta omijać. Pewnego razu – może przez przypadek, może nie, ktoś zamknął ptaka w starej drewutni. Mijał dzień za dniem, a pana ani widu. Jak kamień w wodę. Szukano u sąsiadów i znajomych w mieście. Wszystko na nic. Nie wiadomo jak długo trwałby ten stan, gdyby nie przypadkowy przechodzień. Zwabiony hałasem dobiegającym z opuszczonej szopy, ciekawy, uchylił wrota. W środku szalał kogut. Ujrzawszy półotwarte drzwi, dopadł ich uderzając jak pocisk w przerażonego wybawcę. Kur wyleciał z szopy, wypadł na majdan i... zniknął. W otwartych drzwiach dworu wyrósł nagle, jakby spod ziemi, okrutnie rozeźlony Troszczyk.

Ogień

Babcia ucichła. Podłożyła do piecyka drewienek. Płomienie, początkowo nieśmiałe, po chwili zagrały na twarzy i w oczach staruszki. Trzask dobiegający z paleniska zdawał się tworzyć akompaniament do wypowiadanych słów.

Zboże i gawron


-Tuż po omłotach, chłop z pobliskich Poręb nad Jeziorem Dobrynek, nabrawszy sobie do głowy, że Troszczyk go oszukuje mało płacąc za robotę, postanowił to sobie powetować. Szarą godziną z workiem skradzionego zboża na wozie, wyruszył w drogę do domu. Na drodze było pusto. Ludzie odpoczywali w domostwach. Księżyca jeszcze nie było, tylko gwiazdy na bladym płótnie nieba nieśmiało mrugały. Nie tylko gwiazdy towarzyszyły woźnicy, był jeszcze ktoś. Początkowo niezauważony, później lekceważony, wzbudził nareszcie podejrzenia i niepokój w duszy chłopa. Czarny gawron krążył nad wozem. Siadał na drzewach, przydrożnych skarpach bądź kamieniach i znowu krążył i krążył. Nie spuszczał wozu z oka nawet na moment. Może chciał towarzyszyć chłopu do jego zagrody, kto wie. Lecz chłop niegłupi zawsze sposób znajdzie. Mając dość niemiłego kompana, machnął biczyskiem od ucha! No i posypały się pióra, odsłaniając nagą szyję z czerwoną pręgą. Rozpaczliwe – kraaaa!!! – rozdarło ciszę wieczoru, ptak zatrzepotał skrzydłami i przepadł w leśnej gęstwinie. Następnego dnia przywiedziono chłopa ze skradzionym ziarnem do dworu. Wystraszony podniósł wzrok na Pana i zamarł. Ujrzał krwawą pręgę na szyi Troszczyka. Od tej pory ludzie powiadali, że Troszczyk ma konszachty z...
Staruszka nie dokończyła. Przeżegnała się pobożnie patrząc na krzyżyk wiszący nad drzwiami.

Andrzej BadurekTroszczykowo
- dawniej majątek, obecnie osada między Jeziorami Czos i Dobrzynek. Leży w sąsiedztwie amfiteatru w Mrągowie, w którym co roku latem odbywają się mrągowskie festiwale.