Mazurski Klaster Turystyczny (MKT) z Mrągowa został zaproszony do Danii w celu współtworzenia Centrum Rozwoju Klastrów Rejonu Morza Bałtyckiego. Konferencja wraz z otwarciem nowego centrum biznesowego zaplanowana została na 23-25 kwietnia 2013 w Nexo na wyspie Bornholm.

Jest to już czwarta, a zarazem ostatnia konferencja poświęcona tej idei. Trzy poprzednie konferencje odbyły się w Kaliningradzie, Rostoku i Gdańsku. Podsumowaniem wszystkich czterech konferencji będzie oficjalne otwarcie BSCDC przez Burmistrza Bornholmu Winni Grosbøll w dniu 25 kwietnia 2013r.

Biorąc pod uwagę fakt, że MKT jest bardzo młodym klastrem, jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie oraz szansa na wzmocnienie pozycji na arenie międzynarodowej – mówi Magdalena Markiewicz, menadżer Mazurskiego Klastra Turystycznego. Uczestnikami konferencji poświęconej założeniu BSCDC będą również klastry turystyczne, morskie, ICT oraz spożywcze z Finlandii, Rosji, Estonii, Grenlandii i Danii - w sumie 22 organizacje.

Mamy ogromną nadzieję iż promocja naszego regionu przyczyni się w znacznym stopniu do zwiększenia liczby turystów na Warmii i Mazurach. Z prowadzonych rozmów z klastrami z zagranicy na poprzedniej konferencji W Gdańsku, zaobserwowaliśmy nowy trend w turystyce, a mianowicie powrót do natury i stylu eko. Organizacje turystyczne jak i klastry turystyczne głównie z Danii i Estonii nastawione są na turystykę wiejską, w tym agroturystykę oraz wioski tematyczne czy ekomuzea. Z tej informacji jesteśmy bardzo zadowoleni, gdyż celem Mazurskiego Klastra Turystycznego jest również propagowanie dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur, a to ściśle powiązane jest z promocją np. wiosek tematycznych, których powstaje coraz więcej na naszych terenach. W tym miejscu chcielibyśmy zachęcić kolejne podmioty do przyłączenia się do naszej organizacji, gdyż tylko poprzez współpracę sieciową można zyskać element synergii, co w tym przypadku przedkłada się na zwiększenie ilości turystów – mówi Magda Markiewicz.

Podczas wizyty na Bornholmie przedstawiciel Mazurskiego Klastra Turystycznego będzie miał okazję zdobyć wiedzę praktyczną na temat funkcjonowania tamtejszych klastrów, które mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem. Dzięki zaplanowanym wizytom studyjnym będzie można poznać know-how organizacji turystycznych oraz przenieść dobre praktyki na grunt rodzimy.