Gorąco zapraszamy do udziału w tanecznym wydarzeniu jakim są ogólnopolskie prezentacje tańca współczesnego MŁODE FORMY 4, 18 maja o godz. 16.00 w CKiT. Zachęcamy do oglądania choreografii konkursowych oraz finałowego spektaklu RE:AKCJA. Wstęp na prezentacje jest wolny!

Prezentacje tańca współczesnego MŁODE FORMY skierowane są do młodych zespołów tańca współczesnego oraz choreografów. Na program prezentacji składają się m.in.: warsztaty, konkurs, pokazy spektakli, działania towarzyszące. Czwarta edycja prezentacji odbędzie się w dniach 17-18 maja 2013 r.

sobota 18 maja   Centrum Kultury i Turystyki - WSTĘP WOLNY

16.00  prezentacje konkursowe zespołów tańca współczesnego

Kategoria 12-15 lat

1. PRO CONTRA (Iławskie Centrum Kultury) / 8’
“Re-forma”, choreografia: Monika Rudowska, Aneta Sikora, Rafał Pięknik

Kategoria powyżej 15 lat

2. BIK KAYK  / 30’
(Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim)
“Pamięci lotu”, choreografia: Tomasz Balcerek

3. JaGUzz  / 5’
(Studio Taneczno-Aktorskie Hanny Kamińskiej przy Państw. Szkole Baletowej w Warszawie) “Spotkanie w metrze”, choreografia: Urszula Skośkiewicz

4. TOWARZYSTWO SZTUKI SUROWEJ  / 20’
(Danceoffnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku)
“Mitologie codzienne”, choreografia: Dorota Baronowska

5. GRUPA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO WG  / 5’
(Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie)
“Za blisko”, choreografia: zespół

6. MRĄGOWSKA SCENA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO  / 13’
(Centrum Kultury i Turystyki)
“Punkt zaczepienia”, choreografia: Marta Szymborska

7. TEATR TAŃCA ACTUS  / 12’
(Miejski Dom Kultury w Działdowie)
“Poczekalnia”, choreografia: Aldona Demianiuk-Fojut i zespół

8. PRZECHOWALNIA & STUDNIA  / 20’
(MDK i Studium Kształcenia Animatorów Kultury Kalisz)
“O dziewczynie, która spadła z chmury”,
choreografia: Magdalena Mazurowska, oprawa wizualna: Mateusz Nowicki


Prezentacje konkursowe zespołów w sobotę 18 maja zakończymy finałowym spektaklem.

18 maja godz. 19.00 SPEKTAKL Re:akcja

Reżyseria i choreografia: Jacek Owczarek
Współpraca choreograficzna: Dawid Lorenc
Opracowanie muzyczne: Wojciech Łaba
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Wykonują: Joanna Jaworska, Aleksandra Klimiuk, Urszula Parol, Katarzyna Wolińska,
Wojciech Łaba, Paweł Grala

Re:akcja to spektakl teatru tańca, stworzony przez choreografa i reżysera Jacka Owczarka. Jego kształt i struktura są efektem autorskiej, unikalnej metody pracy z tancerzami opartej o improwizację i świadomości ciała w interakcji z drugą osobą. Jej wyjątkowość wynika ze swoistego odwrócenia kierunku twórczej pracy, bez planowania oczekiwanego, ostatecznego kształtu. W ReAkcji punktem wyjścia nie jest scenariusz, lecz reakcje, które zachodzą
pomiędzy postaciami kreowanymi przez improwizujących tancerzy. Obserwacja indywidualnych procesów każdego z sześciorga tancerzy z osobna, prowadziła do poszukiwań postaci i materiału ruchowego. Zderzano je nawzajem ze sobą by prowokować niezaplanowane i zaskakujące zdarzenia. Ze spotkań i energii, którą wyzwala spotkanie z drugim człowiekiem powstała ostateczna struktura spektaklu. Spektaklu, który za każdym razem jest inny i wyzwala inne, lecz zawsze niezwykle silne emocje.

Re:akcja - anatomia kontaktu
Każdy spektakl, a już z pewnością spektakl ruchowy eksploruje i eksploatuje temat człowieka, to oczywiste. Re:akcja to spektakl inny; jego inność dzieje się najbardziej poprzez odwrót od koncepcji spektaklu postrzeganego poprzez tradycyjny model dramatyczności; Re:akcja to kontestacja czytelnego,uładzonego, ale nieprawdziwego, bo pozbawionego chaosu, przypadku i zaskoczenia obrazu rzeczywistości i człowieka. Wiwisekcja spotkań osób i zdarzeń, tu i teraz.Przy każdym najdrobniejszym spotkaniu obowiązuje nas konkretna rola – na co dzień zwana społeczną. Graniu roli towarzyszy kontrola, zawsze. Jeśli czasem, dzięki zdarzeniu/spotkaniu z drugą osobą, uda nam się doświadczyć zaskoczenia prawdziwego, zadziwienia naprawdę staje się owo nieuchwytne, mimowolne opuszczenie tarczy, utrata kontroli. Przez krótką chwilę mamy szansę na spotkanie szczerości i prawdy. Tak czasem zdarza się w życiu, lecz jak i czy w ogóle możliwe jest sprowokowanie takiej sytuacji na scenie? I jak takich scenicznych zdarzeń poszukiwać? A może zupełnie inaczej – próbę znalezienia takich scenicznych narzędzi, sposobów prowokowania zdarzeń, które mają znamiona prawdziwości – właśnie owo poszukiwanie uczynić tematem spektaklu? Czy możliwe jest pogodzenie paradoksu improwizacji i struktury? Jak ten sam spektakl zagrać znów i ponownie? Re:akcja z pewnością nie aspiruje do odpowiedzi na żadne pytania. Ale być może niektóre pytania są ważniejsze niż odpowiedzi.(Paweł Skalski)

 TANIEC W FOTOGRAFII

WYSTAWA FOTOGRAFII Jakuba  W I T T C H E N A
prezentująca zdjęcia wykonane podczas poprzednich edycji wydarzenia

Jakub WITTCHEN
Fotograf mieszkający w Poznaniu, działający na terenie całego kraju. Identyfikuje się głównie z fotografią dokumentalną. Najczęściej zajmuje się fotograficzną rejestracją wydarzeń kulturalnych ukierunkowanych na teatr, taniec współczesny, sztuki performatywne. Współpracuje z programem Stary Browar Nowy Taniec, Instytutem Muzyki i Tańca, Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrem Polskim w Poznaniu i wieloma innymi podmiotami związanymi z szeroko pojętą kulturą. Jest założycielem i współwłaścicielem Agencji Fotograficznej Master-Art. Wystawy w całości poświęcone tańcowi prezentował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta, na festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku, Gdańskim Festiwalu Tańca i Prezentacjach Młode Formy. 

Ponadto podczas imprezy podsumujemy konkurs fotograficzny TANIEC W PRZESTRZENI MIASTA oraz poznamy prace laureata.


WARSZTATY 2013


Tancerka, performerka i choreograf. Na scenie występuje od 1993 roku. Od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulow. Od 2003 roku współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże. W 2005 roku współzałożyła zespół Good Girl Killer. Obecnie w zespole tworzy wraz z Magda Jędrą. W ostatnim czasie Anna Steller zrealizowała performensy: "Przemieszczenie" w CSW "Łaźnia" "Nieubłagane piękno katastrofy"na wernisaż wystawy Telling the Baltic, Karlskrona 2012, Kronika Audiologiczna (2011) - finisaż wystawy sztuki kobiecej "Łaźnia Damska" wraz z Magdą Jedrą: Lotta I Gula, Le Sni (2010, 2011) Festiwal "Transvizualia", Tożsamość miejsca na Festiwalu Grassomania w Galerii Miejskiej w Gdańsku (2009), Dziewczynki w czerwonych buciakach na Festiwalu"Streetwaves". Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Swoje spektakle prezentowała m.in. w Arts Station Foundation w Poznaniu (2009), Maat Festiwal w Lublinie (2011), Malta Festiwal w Poznaniu (2007, 2008), L1 Contemporary Dance Festiwal w Budapeszcie (2011),“Body-Mind” Warszawa (2005), “Heineken Open'er” w Gdyni (2005), “Four Days” w Pradze (2007). W 2003 roku otrzymała stypendium Dance Web na festiwalu Tańca Impulstanz w Wiedniu. Jest laureatką Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej (2012) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl “Good Girl Killer”(2007). Od 2011 roku prezentuje swoje akcje performance w Centrum sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku. Od wielu lat bierze udział w projektach międzynarodowych. Współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Mariolą Brillowską (Hamburg), Nigelem Charnockiem w projekcie HAPPY.

Tancerz i instruktor tańca współczesnego. Posiada bogate doświadczenie w kontakt improwizacji i improwizacji. Były członek Teatru Tańca Współczesnego: „Alter” Witolda Jurewicza („Kochankowie”, „Powyżej Nieba”, „Taniec zasraniec”, „Neutron”, „Seks po Polsku”). Obecnie tancerz „Pracowni Fizycznej” Jacka Owczarka. Tańczy w spektaklach: „Re:akcja”, „Piątka”, „A3”. Przez osiem lat brał czynny udział w zajęciach z akrobatyki. Ukończył kurs instruktorski tańca współczesnego oraz zdobył tytuł licencjata na Akademii Muzycznej w Łodzi, specjalizacja: Choreografia i techniki tańca. Uczestnik licznych warsztatów, które prowadzili m.in. Witold Jurewicz, Jacek Owczarek, Iwona Olszowska, Leszek Bzdyl, Tomasz Wygoda, Jacek Łumiński, Sylwia Chewczyńska, Janusz Skubaczkowski, David Lakein, Patric Beelaert, Juha Marsalo, Takako Matsuda, Robert M. Hayden, David Zambrano, Karmit Burian.
Jako tancerz współpracuje z teatrami: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (musical „Ferdydurke” w reżyserii W. Kościelniaka, ruch sceniczny J. Skubaczkowski); Teatr Nowy w Poznaniu (musical „Sen nocy letniej” w reżyserii W. Kościelniaka, ruch sceniczny J. Skubaczkowski); Teatr Dramatyczny w Warszawie („Peer Gynt” wg Ibsena w reżyserii P. Miśkiewicza, ruch sceniczny J. Owczarek); multimedialne widowisko „Era Schaeffera” w reżyserii Macieja Sobocińskiego; Teatr Pinokio w Łodzi („Momo”, reżyseria: Daria Kopiec, ruch sceniczny: Jacek Owczarek). Jest także instruktorem tańca w międzynarodowym projekcie artystyczno-edukacyjnym Oratorium Dance Project (choreografia i reżyseria: Robert M. Hayden, kierownictwo: Tomasz Rodowicz - Teatr Chorea w Łodzi). Współtwórca stowarzyszenia MOVIN’ ŁÓDŹ - movinlodz.com.