Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska" oraz Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej już po raz piąty zapraszają na spływ kajakowy rzeką Dajną. Impreza co roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. W tym roku będzie to impreza jednodniowa, która rozpocznie się w Mrągowie a zakończy się w Świętej Lipce zwiedzaniem Sanktuarium.
 
Program spływu „Odkryj kajakowy szlak Dajny 2013”

Termin: 15.06.2013 r. (sobota), godz. 9:00
Miejsce spotkania grupy: plaża miejska w Mrągowie przy ul. Jaszczurcza Góra
Trasa spływu: j. Czos – j. Czarne – j. Kot – j. Juno – j. Kiersztanowskie – j. Śpigiel – j. Dejnowa


Zobacz galerię zdjęć szlaku kajakowego rzeki Dajny


Organizatorzy:
1. Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki, przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie, tel./fax. 89 741 80 39,
www.it.mragowo.pl, info@it.mragowo.pl

Zapisy:
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (50), decyduje kolejność zgłoszeń. Do dnia 8 czerwca należy przesłać zgłoszenie pocztą, mailem lub przekazać do Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej.

Opis trasy:
Spływ kajakowy szlakiem rzeki Dajny rozpocznie się na j. Czos, a skończy się w Świętej Lipce na j. Dejnowa. Całość trasy to ok. 30 km: j. Czos – j. Czarne – j. Kot – j. Juno – j. Kiersztanowskie – j. Śpigiel – j. Dejnowa – Święta Lipka. Na stronie
www.it.mragowo.pl znajdą Państwo szczegółowy kilometraż.

Organizatorzy zapewniają kajaki wraz z transportem, transport ze Świętej Lipki do Mrągowa, ubezpieczenie NNW.

Szlak kajakowy rzeki Dajny nie należy do łatwych. Przebiega on jeziorami połączonymi malowniczymi rzeczkami.

Spływ „Odkryj kajakowy szlak Dajny 2013” ma na celu promocję szlaku, a także ma zwrócić uwagę, na prace zmierzające do modernizacji infrastruktury oraz poprawiających komfort spływów kajakowych. 

Pobierz:
-
Formularz zgłoszeniowy
-
Oświadczenie
-
Regulamin uczestnictwa
-
Regulamin zapisów

 

O projekcie modernizacji Kajakowego Szlaku Dajny (źródło: www.mragowo.pl)


Projekt "Spływ Rzeką Dajną" dotyczy różnych działań na szlaku kajakowym Piecki - Mrągowo - Kiersztanowo - Św. Lipka o długości 32.4 km , mających na celu udrożnienie i wypromowanie szlaku rzeki Dajny.

Samorządowcy pierwsze rozmowy rozpoczęli już w 2007 roku, kiedy na podstawie podjętych przez rady samorządów uchwał podpisano porozumienie o przystąpieniu do wspólnej realizacji projektu turystycznego „Spływ Rzeką Dajną”. W listopadzie 2009 roku został zaakceptowany i przyjęty dokument pn.: „Koncepcja aktywizacji turystycznej szlaku kajakowego na rzece Dajnie”. Opracowanie jest propozycją najlepszych rozwiązań strategiczno-organizacyjnych opartych na wynikach audytu w terenie, pogłębionych o analizę rozwiązań funkcjonujących z sukcesem na innych szlakach wodnych.

Mając na uwadze jak najszybsze usprawnienie ruchu kajakowego na Dajnie reprezentanci Gminy Miasto Mrągowo, Gminy Mrągowo, Gminy i Miasta Reszel, Gminy Piecki, Powiatu Mrągowskiego, Powiatu Kętrzyńskiego podpisali aneks do porozumienia ,,Spływ Rzeką Dajną". Partnerzy podjęli już decyzje o jak najszybszym zleceniu opracowania przedprojektowego. Zostanie wyłoniona firma, która przeprowadzi wszystkie potrzebne analizy i wskaże wartość niezbędnych prac na szlaku.

Dajna jedna z piękniejszych rzek Mazur, jest dopływem rzeki Guber. Szlak kajakowy jest dość łatwy, choć miejscami uciążliwy. Kilka odcinków przebiega przez duże jeziora, należy zachować ostrożność w czasie wiatru. Szlak został oznakowany przez Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie w lecie 2005 roku, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Gospodarki i Pracy. Ze względu na tłok panujący na Krutyni, zapomniany Szlak Rzeki Dajny”, ma szanse zaistnieć i stać się popularnym.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.