W najbliższy weekend Mrągowo opanują artyści sztuki Land Art, którzy w swoich pracach wykorzystują tylko naturalne materiały. Artyści przez dwa dni będą tworzyć nad brzegiem jeziora Czos, a ich przestrzenne dzieła będą wkomponowane w naturalny krajobraz miasta.  Organizatorem wydarzenia jest grupa Paradox Art, miasto Mrągowo i Centrum Kultury i Turystyki.

- Nasz festiwal startuje w piątek, a kończy w niedzielę - zapowiada Marcin Jans z grupy Paradox Art, współorganizator wydarzenia. - Na chwilę obecną mamy potwierdzonych 16 uczestników z Ukrainy, a wśród nich głównego przedstawiciela nurtu Land Art Aleksandra Nikitiuka. Spodziewamy się również przyjazdu znanej niemieckiej artystki Lizy Schmitz. Szczególnym wydarzeniem będzie obecność Jarosława Koziary - uznanego polskiego artysty, który wygłosi prelekcję wprowadzającą w nurt Land Artu.

W trakcie trwania festiwalu organizatorzy zaplanowali szereg imprez towarzyszących. Odbędzie się „Jarmark sztuki” w ramach którego przewidziane są warsztaty ceramiki, malarstwa i tańca współczesnego. Wszystkie te wydarzenia będą odbywać się na powietrzu - w ciągu promenady nad jeziorem Czos, od Placu Lotników do początku Mola. Na małej scenie będą przygrywały zespoły z Ukrainy - КУКА та БАНДА oraz z Polski - Dumka.

- Jest to pierwsza impreza tego typu w naszym regionie. Chcemy mocno wypromować to wydarzenie, aby silnie zaistnieć w świecie sztuki - dodaje Tomasz Sienkiewicz z grupy Paradox Art. - Organizacja festiwalu Land Art może przynieść naszemu miastu tylko korzyść. Mrągowo, dzięki takiemu wydarzeniu z pewnością zaistnieje na artystycznej arenie kraju i Europy. Kto wie, czy stworzone instalacje nie staną się także pierwszymi punktami na nowym, turystycznym szlaku po Mrągowie?

Land Art – inaczej sztuka ziemi to działalność artystyczna, której obszarem działania jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Działania tego typu często są ingerencją w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu, lub wykorzystaniem naturalnych procesów takich jak erozja i czynniki atmosferyczne. Land Art to także rzeźby umieszczone w plenerze, ziemne i kamienne konstrukcje, znaki, napisy, obeliski i obiekty powstałe z materiału roślinnego.

 


Program festiwalu:

Piątek (20 września), godz.: 17.00
CKiT w Mrągowie ul. Warszawska 26


Uroczyste otwarcie festiwalu MYTHOGENESIS „Przenikanie Ducha”. Wystawa prac fotograficznych dokumentująca 8 lat MYTHOGENESIS na Ukrainie. Kurator Aleksandr Nikitiuk. Jarosław Koziara artysta plastyk– prelekcja- słowo wprowadzające w sztukę Land Art. Wieczór umili zespół „Dumka”.

Sobota (21 września) godz.: 8:00


Działania artystów z Polski i Ukrainy w ciągu promenady od Placu Lotników do początku Mola. W tle zmagań z obiektami Land Artu „ Jarmark Sztuki” – warsztaty, muzyka na żywo.

Niedziela (22 września) godz. 9.00


Działania artystów z Polski i Ukrainy w ciągu promenady od Placu Lotników do początku Mola. Wykańczanie instalacji Land Artowych przez uczestników. Przekazanie prac. godz. 16.00 - zakończenie festiwalu
.