Miasto Mrągowo po raz kolejny włącza się do europejskiej akcji pod hasłem "Dzień bez samochodu".

  

 


21 września
3xR - Rodzinny Rajd Rowerowy

Z Mrągowa do Marcinkowa na dwóch kółkach to propozycja Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” na aktywne spędzenie „Europejskiego dnia bez samochodu”. Trasa rajdu liczy zaledwie 2 km, ale jest za to bogata w atrakcje.

Rowerowa wycieczka została zaplanowana tak, aby każdy bez względu na wiek mógł wziąć w niej udział. W programie rajdu zaplanowany jest spacer po Ogrodach Pokazowych w Marcinkowie, rodzinne warsztaty florystyczne oraz zwiedzanie izby regionalnej w Agroturystyce „Pod świerkiem”. Rodzinny Rajd Rowerowy rozpocznie się spod budynku Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie o godz. 11.00 i potrwa ok. 3h. Osoby, które nie posiadają własnego sprzętu mogą wypożyczyć go w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej w promocyjnej cenie 5zł. Placówka ma na stanie 10 rowerów w tym górskie i miejskie. Istnieje również możliwość dołączenia do wycieczki przy pierwszym punkcie postojowym w Marcinkowie 33A.

Rodzinny Rajd Rowerowy odbędzie się w sobotę 21 września 2013 r. w ramach „Europejskiego dnia bez samochodu”. Start o godzinie 11:00 spod CKiT. Udział bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Osoby, które chciały by wziąść udział w zwiedzaniach mogą dotrzeć do Marcinkowa indywidualnie. Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 11.30 w Marcinkowie 33A (Ogrady Pokazowe). Powrót z Marcinkowa do Mrągowa ok. 15.00.

Opis szczegółowy programu 3xR:

Ogrody Pokazowe to kompleks 14 wnętrz ogrodowych w różnym stylu i tematyce m.in. ogród śródziemnomorski, ogród zakochanych, różanka, ogród traw, ogród wiejski itd. Ogrody Pokazowe w Marcinowie to miejsce ochrony roślin ginących, rzadkich i podlegających ochronie gatunkowej.
Zobaczyć tu można rośliny pochodzące z różnych stref klimatycznych i siedlisk m.in.: akanty, oliwki, platany, tulipanowce itp.
 
- poczęstunek w ogrodzie (gorące napoje, ciasto)
 
- Warsztaty aranżacji roślinnych pt. “Style aranżacji roślin w donicach”
Celem warsztatów będzie pokazanie możliwości stylizacji kompozycji kwiatowych na przykładzie kompozycji: rustykalnej, śródziemnomorskiej, dalekowschodniej i nowoczesnej.
 
- Zwiedzanie Mazurskiej Izby Regionalnej w Marcinkowie przy Agroturystyce pod Świerkiem Pani Jolanty Helis. Mazurska Izba Regionalna są to dwa pomieszczenia (dawna kuchnia i pokój) wyposażone w stare meble, sprzęt, odzież, dokumenty i książki. Właścicielka izby ma na celu promowanie dziedzictwa kulturowego Mazur poprzez prezentację swoich zbiorów jak również ciekawe opowieści związane z naszym regionem.


22 września
PIKNIK Z OKAZJI DNIA BEZ SAMOCHODU


godz. 12.00 - 15.00 Boisko Orlik, ul. Żołnierska

zawody rowerowe, sprawnościowe, unihokej, gra w bule, mini turniej piłki nożnej