Zaledwie 3 kilometrową, ale pełną atrakcji podróż z Mrągowa do Marcinkowa pokonała grupa miłośników dwóch kółek w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Podczas sobotniej wycieczki uczestnicy Rodzinnego Rajdu Rowerowego „3xR” oprócz ruchu mogli również poznać tajemnicze rośliny w  ogrodach pokazowych w Marcinkowie, a także zobaczyć imponujące zbiory mazurskich artefaktów w Izbie Regionalnej Pani Jolanty Helis.  

W rajdzie wzięli udział Mrągowianie, którzy nie chcąc bezczynnie spędzać wrześniowego weekendu w domu, przed południem wsiedli na swój rower aby poznać najbliższą okolicę. Tym samym aktywnie włączyli się w  mrągowskie obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Mimo, że trasa wycieczki łącznie liczyła zaledwie 3 km miłośnicy dwóch kółek dopiero po 5 h wrócili do domów. Wszystko za sprawą bogatego programu rajdu, w ramach którego Mrągowianie spacerując po kwitnących trawach wśród pnączy czy ziół najpierw zwiedzili ogrody pokazowe w Marcinkowie, a następnie wzięli udział w warsztatach aranżacji roślinnych tworząc unikatowe kompozycje kwiatowe w donicach.

Po miło spędzonym czasie wśród zieleni uczestnicy rajdu odwiedzili pobliskie gospodarstwo agroturystyczne Pani Jolanty Helis. Gospodyni zaprosiła Mrągowian do Mazurskiej Izby Regionalnej, która mieści się w zaadoptowanych pomieszczeniach gospodarczych wyposażonych w przedmioty codziennego użytku. Niegdyś korzystali z nich Mazurzy, przodkowie tych ziem.  Praktyczna lekcja historii u Pani Helis przybliżyła uczestnikom rajdu kulturę mazurską, jej dawne zwyczaje i obyczaje, a także mazurską gwarę.Gospodarze przyjęli grupę rowerzystów bardzo życzliwie i gościnnie, nie zabrakło na stołach domowych ciast, słodyczy, kawy z mlekiem i aromatycznej mięty.Mrągowscy cykliści do domów wrócili przed zachodem słońca. Pełni pozytywnych wrażeń z najbliższej okolicy, którą mimo że niemalże codziennie mijamy nie zauważamy jej atrakcyjności.

Rodzinny Rajd Rowerowy odbył się w sobotę 21 września 2013 roku w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Impreza została zorganizowana przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalną Organizację Turystyczną „Ziemia Mrągowska”.