O turystyce przyrodniczej na Warmii i Mazurach rozmawiali w Giżycku przedstawiciele branży turystycznej z wschodniej części województwa.  Dwudniowe szkolenie składało się z warsztatów oraz wycieczki krajoznawczej. W branżowym spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej.

Zbyt mała ilość produktów turystyki przyrodniczej oraz niewielu przewodników specjalizujących się w tej dziedzinie, do takich wniosków doszli uczestnicy dwudniowego szkolenia „Turystyka przyrodnicza – szansą rozwoju regionu”, które odbyło się w Giżycku.

Nie tylko historią i zabytkami turystyka w naszym regionie stoi. Jednym z naszych największych atutów jest nieskazitelna przyroda, ale bogactwo natury to jednak za mało. Turyście należy podać ofertę na talerzu w formie gotowych produktów turystyki przyrodniczej. A tych jest w naszym regionie jak na lekarstwo – przyznali zgodnie uczestnicy szkolenia.

Omówienie obecnego stanu oraz perspektywy rozwoju tego rodzaju turystyki na Warmii i Mazurach, to główne punkty programu warsztatowej części branżowego spotkania. Drugiego dnia uczestnicy szkolenia wzięli udział w krajoznawczej wycieczce do miejsc przyrodniczo atrakcyjnych.  Odwiedzili między innymi Mazurski Kompleks Promocyjny „Szast” (chroniony fragment Puszczy Piskiej zniszczony przez huragan w 2002 roku) oraz poznali tajniki hodowli rezerwatowej i stajennej Konika Polskiego w Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie. 

Szkolenie pokazało braki, ale i możliwości rozwoju turystyki przyrodniczej w naszym regionie, dlatego też zmotywowani do działań pracownicy Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej opracują i wydarzą ulotkę prezentującą produkty turystyki przyrodniczej na Ziemi Mrągowskiej. Organizatorem szkolenia „Turystyka przyrodnicza – szansą rozwoju regionu”, które odbyło się w dniach 30.09-01.10.2013 roku w Giżycku była Fundacja „Moda na Mazury”.