Z Monachium, Berlina, Dublina, Londynu czy Oslo, a także z największych portów lotniczych w Polsce będzie można dostać się na Mazury samolotem. Optymistyczna wersja rozwoju turystyki lotniczej w naszym regionie zaplanowana jest na 2015 rok, wtedy na lotnisku w Szymanach  rozpoczną się pierwsze loty.

Rozwój turystyki lotniczej w naszym regionie oraz stworzenie produktu turystycznego „Samolotem na Warmię i Mazury” to najważniejsze wnioski po konferencji dotyczącej roli lotniska w Szymanach koło Szczytna dla branży turystycznej województwa warmińsko-mazurskiego. Na realizację zamierzonych planów czasu jest nie wiele, bo pierwsze loty zaplanowane są na 2015 rok.

Przebudowa pasa startowego, płyty postojowej, a także budowa nowego terminala, strażnicy i bezpłatnego parkingu dla aut to główne zadania z zakresu modernizacji portu lotniczego w Szymanach. Nowy obiekt będzie mógł przyjmować najpopularniejsze samoloty typu Boeing 737 – 900 oraz Airbus A-330.

Obiekt będzie miało szczególne znaczenie dla rozwoju turystyki na Warmii i Mazurach. Lotnisko chce bowiem, nawiązać współprace z portami lotniczymi obsługiwanymi przez sieciowych przewoźników, a także tanie linie lotnicze i ruch czarterowy. Dzięki temu turyści, którzy będą chcieli dotrzeć na Mazury, będą mogli skorzystać z dużej oferty połączeń.

Lotnisko jest dogodnie usytuowane dla gestorów branży turystycznej z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Port lotniczy w Szymanach jest położony jest 10km od centrum Szczytna. W promieniu 70 km od lotniska znajdują się atrakcyjne ośrodki turystyczne takie jak Mrągowo, Mikołajki, Krutyń, a także stolica regionu Olsztyn. Polsko-rosyjskie przejście graniczne w Bezledach oddalone jest od portu lotniczego o około 110 km.