Ekipa popularnego programu motoryzacyjnego Legendy PRLu, nadawanego na kanale TVN Turbo zawitała w środę 12 lutego do Mrągowa.
 
Tematem realizowanego odcinka były samochody w służbie telewizji. Autem, które sprowadziło Patryka Mikiciuka do naszego miasta, jest doskonale zachowana NYSA 522 w wersji "Kinowóz", która znajduje się w mrągowskim Muzeum Sprzętu Wojskowego. Zdjęcia realizowane były na terenie byłej jednostki wojskowej oraz w muzeum przy ul. Przemysłowej.
 
Pracownicy muzeum opowiadali o historii wykorzystania kinowozów w wojsku oraz w cywilu. Scenariusz przewidywał ukazanie pełnego cyklu pracy kinowozu - przyjazd do jednostki wojskowej, uruchomienie agregatu prądotwórczego, rozstawienie rzutnika, ekranu i wreszcie projekcję filmu. Emisja programu planowana jest na 2 marca tego roku.
 
Oprócz "naszego" kinowozu autorzy programu znaleźli w Mrągowie wiele inspiracji. Odwiedzili m.in. jeden ze szrotów, który oferuje sprzedaż samochodów historycznych oraz nagrali materiał filmowy na temat Wołgi, którą porusza się jeden z mragowskich listonoszy.
 
 
Autor: Marcin Wosik