Mrągowo odwiedzili muzealnicy z Armenii. Zagranicznym gościom towarzyszyli naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Celem wizyty było odwiedzenie unikatowego stanowiska archeologicznego w Czaszkowie.

Prof. Ashot Piliposjan, dyrektor Departamentu ds. Ochrony Środowiska Kulturowego i Opieki nad Muzeami w Ministerstwie Kultury Republiki Armenii, a także reprezentanci dwóch czołowych muzeów w Erebuni i Metsamor w towarzystwie dr Radosława Karasiewicza-Szczypiorki, dr Krzysztofa Jakubiaka, dr Tomasza Nowakiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego gościli w Mrągowie od poniedziałku do środy.

Podczas trzy dniowej wizyty delegacja spotkała się z Burmistrz Miasta, Otolią Siemieniec, która opowiedziała m.in. o historii miasta, jego unikalnym położeniu, administracji oraz kierunkach rozwoju.

- Cieszy nas zainteresowanie zagranicznych naukowców stanowiskiem w Czaszkowie. Jest to niewątpliwie jedno z ważniejszych odkryć  archeologiczne ostatnich lat. – mówi Otolia Siemieniec- Dzięki zaangażowaniu pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii i Etnografii Polskiej Akademii Nauk oraz władz lokalnych udało się do tej pory zabezpieczyć zabytki, których łączna liczba przekracza pół tysiąca egzemplarzy. Mamy nadzieję, że dzięki wynikom badań zainteresowanie historią naszego regionu wzrośnie nie tylko wśród gości, ale także rodowitych mieszkańców- dodaje Burmistrz.

Zagraniczni goście zwiedzili także miasto oraz obejrzeli wystawy prezentowane obecnie w mrągowskim Muzeum.

Źródło:www.mragowo.pl