Cezary Makiewicz, honorowy Obywatel Mrągowa i autor hymnu Pikniku Contry chce stworzyć piosenkę Festiwalu Kultury Mazurskiej. Prace nad utworem już trwają.

Nasz maestro Cezary Makiewicz nie bacząc na to, że do inauguracji kolejnego Festiwalu Kultury Mazurskiej pozostało jeszcze kilka miesięcy, czyni już przygotowania do udziału w kolejnej jego odsłonie. Ma rację, że się śpieszy, bo czas ucieka a stare porzekadło mówi - kto rano wstaje temu Pan Bóg daje. Czarek Makiewicz tworzy festiwalową piosenkę. Muzykę już skomponował. Obecnie dostosowuje ją do tekstu autorstwa Balbiny Świtycz – Widackiej pt. „Mazurski wiatr”.

 

Źródło:http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php?title=Plik:Switycz-Widacka.jpg&filetimestamp=20100612185746

 

Autorka wiersza to znana rzeźbiarka i poetka urodzona w 1901 roku w Mohylewie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jedną z jej rzeźb "Poleszuczka z dzieckiem" zakupiono i podarowano marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Artystka od 1954 r. mieszkała w Olsztynie, gdzie spędziła resztę życia.

Stworzyła blisko 1000 rzeźb, z których kilka znajduje się w Olsztynie. Jest autorką pomnika Michała Kajki w Ełku, do którego jako model posłużył syn poety, Adolf Kajka. Rzeźby artystki znajdują się m.in. w muzeach w Warszawie, Olsztynie, Brześciu, Negotyniu (dawna Jugosławia). Napisała ponad 1000 wierszy, aforyzmów, fraszek i erotyków, z których część tylko była drukowana w prasie i antologiach. Nie doczekała się własnego zbiorku. Była współzałożycielką Towarzystwa Miłośników Olsztyna. Zmarła w 1972 r. i została pochowana w Brodnicy. Jedna z olsztyńskich ulic nosi imię Balbiny Świtycz – Widackej.

Andrzej Badurek

W załączeniu wiersz Balbiny Świtycz – Widackiej „Mazurski Wiatr”