Miejscowości Ziemi Mrągowskiej od Z do A 

-Zyzdrojowy Piecek -

 

Zyzdrojowy Piecek (Sysdroyofen, od 1938 r. – Sixdroi)
Wioska sołecka usytuowana na południowo-zachodnim krańcu gminy Piecki, w pobliżu jeziora Zyzdrój Wielki. Oddalona o ok. 26 km od Mrągowa,12 km od Piecek i 2 km od wsi Babięta, przez którą przebiega droga krajowa nr 58.

Powstanie wsi zapoczątkowała niewielka smolarnia, przy której osiedlili się ludzie. W 1785 r. osada liczyła 5 dymów. W 1789 r. 8 bezrolnych chłopów otrzymało zapis na 6 włók i 59 prętów miary oleckiej na prawie dziedziczenia. W 1815 r. liczba dymów wzrosła do 10 a mieszkańców do 47 osób zaś w 1848 do 14 dymów i 75 mieszkańców. Szkołę, do której uczęszczały także dzieci z Zyzdrojowej Woli założono po 1888 roku. W 1939 r. wieś Zyzdrojowy Piecek liczyła 101 mieszkańców. Obecnie zamieszkuje ją 39 mieszkańców.


W Zyzdrojowym Piecku rządzą kobiety. Obowiązki sołtysa pełni Mirosława Drężek, wspomagana przez Celinę Bartosek i Iwonę Jaroszyńską z Rady Sołeckiej. Pani Sołtys urodziła się w Gdańsku, dorastała w Zyzdrojowej Woli, w 1978 r. zamieszkała w Zyzdrojowym Piecku. Mąż Mirosławy, Wiktor Drężek obecnie świadczeniobiorca zasiłku przedemerytalnego był współwłaścicielem Zakładu Usług Leśnych
i członkiem Rady Sołeckiej w poprzedniej kadencji.

- Sołtysem jestem 4 kadencję – mówi Pani Mirosława – sołectwo nasze liczy ogółem 58 stałych mieszkańców. W okresie letnim jest nas więcej bo zapełniają się domki letniskowe. Cieszę się, że w zeszłym roku oddano do użytku wodociąg i nową hydrofornię, dzięki którym do wszystkich gospodarstw dociera woda. Ale są i powody do zmartwień. Mamy w sołectwie piękne jezioro, do którego nie możemy się dostać - grunty nad jeziorem sprzedano nie pozostawiając miejsca na plażę dla mieszkańców. Boli mnie także to, że droga z Babięt do Zyzdrojowego Piecka, która jest drogą powiatową łączącą Babięta z Kolonią i Świętajnem, jest w tak fatalnym stanie. Przydałby się jej porządny remont, aby w czasie opadów nie było kałuż, a woda spływała na boki. Mieszkańcy nasi korzystają ze świetlicy i boiska sportowego w Babiętach. Po podstawowe zakupy jeździmy do Babięt, po większe sprawunki do Piecek lub do Mrągowa. Dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Nawiadach i do Gimnazjum w Pieckach. Większość mieszkańców sołectwa utrzymuje się z zasiłków i z tego co urośnie w przydomowych ogródkach. Jedynym gospodarzem w Zyzdrojowym Piecku jest Mazur Norbert Pollak, który wraz z rodziną zajmuje posesję po byłej szkole. Pollakowie uprawiają ziemię, hodują krowy, trzodę chlewną, ptactwo... Wystarcza im to na skromne utrzymanie. Założona przez Eulalię Wojnicz Fundacja „Zwierzęta Eulili” ma u nas swoją bazę. Fundacja ta w swojej charytatywnej działalności ma wiele znaczących osiągnięć. Zajmuje się m.in. ratowaniem zwierząt trzymanych w złych warunkach, bitych i głodzonych , walczy z procederem wywozu polskich koni na rzeź.

Jest w Zyzdrojowym Piecku „Domowy Punkt Opieki Dla Dzieci Do 3. Roku Życia” prowadzony przez Fundację Alternatywnej Edukacji „ALE”. Prezesem Zarządu Fundacji jest Aleksandra Lemańska – zakończyła Pani Sołtys.

Mini przedszkole, o którym wspomniała sołtys Mirosława Drężek, mieści się na końcu wsi, w starej chałupie mazurskiej przeniesionej tu z okolicy Szczytna. Wnętrze domu przedstawia imponujący wygląd, przestronne pomieszczenia, urządzenie i wystrój dają przyjemny swobodny klimat.

Zanim zdążyłem rozejrzeć się dobrze dookoła przywitała mnie uśmiechnięta i – jak mogłem przekonać się później – sympatyczna pani w asyście przestępującego z nóżki na nóżkę i przyglądającego mi się dziecka. Osoba, która mnie przywitała to Bożena Orzeł - mieszkanka Babięt, zatrudniona w placówce jako opiekunka dzienna. Dziecko to 3-letnia Nikola Pazik z Zyzdrojowego Piecka. Domowy Punkt Opieki Dla Dzieci Do Lat 3” istnieje od 01.04.2013 r. Obecnie uczęszcza do niego trójka dzieci przy maksymalnej ilości pięcioro. O udzielenie bliższych informacji na temat działalności placówki poprosiłem Bożenę Orzeł.

 - Na terenie Gminy Piecki istnieje sześć Domowych Punktów Opieki prowadzonych przez Stowarzyszenie – Klub Pro Publico Bono w Szczytnie. Pięć funkcjonuje w Pieckach, jeden w Zyzdrojowym Piecku. Domowe Punkty Opieki powstały w celu zaktywizowania rodziców. Dając opiekę dzieciom ułatwiamy im podjęcie pracy lub nauki. Pobyt dziecka w Punkcie jest darmowy. Dzieciom oprócz opieki zapewniamy śniadanie, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Katering prowadzi Barbara Ryfa z Piecek. Uważam, że nasza praca ma sens i należy ją kontynuować. Zadowolona jestem z mojej pracy, dzięki niej ludzie mają do mnie zaufanie i mnie szanują.

Mirosława Drężek z mężem Bożena Orzeł- Opiekunka  Nikola Pazik -podopieczna Budynek po b. szkole w Zyzdrojowym Piecku
 Punkt Opieki Dziennej  Punkt Opieki Dziennej  Zyzdojowy Piecek


Zyzdrojowa Wola (Sysdroywolla, od 1938 r. Kranzhauzen)
Do sołectwa Zyzdrojowy Piecek przynależy także Zyzdrojowa Wola.

Osada oddalona jest o około 1,0 km od wsi Zyzdrojowy Piecek, położona na zachodnim brzegu jeziora Zyzdrój Wielki, które jest częścią składową Pojezierza Mrągowskiego. Powierzchnia jeziora wynosi 210,0 ha, a maksymalna głębokość 14,5 m. Przez jezioro biegnie szlak wodny rzeki Krutyni, który od maja do września przemierzają kajakarze.

Osada powstała w 1675 r. na 6 włókach szkatułowych. W 1785 r. liczyła 7 dymów, w 1838 r. 9 dymów i 49 mieszkańców, a w 1939 r. 39 mieszkańców. Do roku 1945 funkcjonowała jako samodzielna gmina. Obecnie wieś liczy 19 mieszkańców. Od 2000 roku w Zyzdrojowej Woli funkcjonuje z powodzeniem gospodarstwo agroturystyczne Beaty i Piotra Lisockich.

Zyzdrojowy Piecek i Zyzdrojowa Wola wzięły swoje nazwy od pobliskiego jeziora Zyzdrój.


Andrzej Badurek