Wyjątkowa wystawa zagości w galerii Centrum Kultury i Turystyki. Wernisaż malarstwa Stanisława Kusia odbędzie się w piątek 16 maja o godz. 18.00.

Artysta urodził się 1 stycznia 1948 roku w Jeleniej w gminie Gródek nad Dunajcem. Jest absolwentem Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Pracował jako instruktor plastyki w Państwowym Ognisku Artystycznym oraz Domu Kultury w Mrągowie; był też nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej w Sorkwitach, następnie dyrektorem tej szkoły.
 
Prace swoje prezentuje na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Charakteryzują się one właściwą tylko jemu formą. Sylwetki, postaci w przerysowanych gestach, zdeformowane, dzięki temu osiąga większą głębię zdarzeń i sytuacji.
 
Na treść twórczości artysty składają się zapamiętane z przeszłości obrazy rzeczywistości: rodzinny dom, matka zmagająca się z trudami dnia codziennego, przedmioty, stół, ława, kociuba, żelazko w tle. Wszystko to tworzy klimat przeszłości, za którą niewątpliwie artysta tęskni. Wydobywając przeszłość z pamięci, otula ją ciepłymi barwami, by za chwilę wręcz przeciwnie zamknąć w zimnej kompozycji. Także zwierzęta, które tworzą klimat wsi, głęboko wbiły się w pamięć twórcy, niewątpliwie współtworzą wspomnienia i są jej ważnym elementem. Kolędnicy przypominają o zwyczajach, które były tak ważne.
 
Stanisław Kuś przypomina nam o tym, iż każdy z nas ma swoją przeszłość, warto do niej sięgać   i wydobywać to, co najlepsze, przecież to ona nas ukształtowała. Warto uświadomić sobie też to, iż tworzymy przeszłość, którą będziemy wspominać. Jedni będą tworzyć obrazy, inni znajdą się na tych obrazach.

Źródło:www.ckit.mragowo.pl