Zazwyczaj spokojna i leniwa, ale niekiedy rwąca i kręta. Rankiem spowita mgłą a w południe z lustrem wody odbijającym słoneczne promienie. Czasem spięta drewnianym mostkiem lub stuletnią śluzą. Krutynia to 102 km kajakowego szlaku! Pojedź Krutyńskim Szlakiem Rowerowym! Poznaj zakątki Królowej Mazurskich Rzek! Zatrzymaj jej piękno w kadrze swojego aparatu i wygraj nocleg nad jej brzegiem!

Krutynia to magnes przyciągający tysiące turystów aktywnych, w większości kajakarzy. Puszcza Piska jest idealna do uprawiania turystyki aktywnej, nie tylko kajakowej. Istnieje przecież jeden z najdłuższych w województwie, a z pewnością najładniejszy niebieski szlak pieszy im. Melchiora Wańkowicza oraz żółty im. Karola Małłka. W tym roku zostanie oznakowany Krutyński Szlak Rowerowy.

W roku 2014 Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na oznakowanie 200 km nowych szlaków rowerowych w ramach projektu „Mazurskiej Siecie Szlaków Rowerowych”. Jednym z szlaków jest właśnie Krutyński Szlak Rowerowy. Już przystąpiono do jego oznakowania. Zapoznaj się z przebiegiem i ruszaj w trasę!

O projekcie "Mazurskiej Sieci Szlaków Turystycznych"

System został tak zaprojektowany by turysta korzystał ze szlaków atrakcyjnych krajobrazowo oraz krajoznawczo, bezpiecznych i wygodnych, tworzących spójny system rowerowych udogodnień.  System charakteryzuje się następującymi cechami:
Spójność systemu, czyli szlaki są wzajemnie zintegrowane i łączą miejscowości turystyczne z atrakcjami regionu. Oznacza to, że istnieją punkty styku różnych szlaków. Dzięki temu turysta ma możliwość zmiany szlaku, jeżeli z miejsca jego pobytu nie ma propozycji dojazdu do atrakcji, która go interesuje. Mimo wszystko pozostaje nadal na oznakowanej trasie. Takie rozwiązanie ułatwia orientację w  terenie. Jest to korzystne zarówno dla turystów jednodniowych jak i spędzających więcej czasu na rowerze.
Bezpośredniość połączeń, która zapewnia najkrótsze połączenia, bez zbędnego kluczenia. Głównym motywem znakowania szlaków jest by turysta miał możliwość w możliwie jak najkrótszym czasie, możliwie najwięcej zobaczyć.
Bezpieczeństwo. Szlaki przebiegają drogami lokalnymi o dobrej nawierzchni i małym ruchu samochodowym
Atrakcyjność. Trasy przebiegają atrakcyjnymi krajobrazowo drogami i prowadzą do atrakcji regionu.

Podczas tegorocznych wakacji gorąco polecamy obok spływów kajakowych Krutynią, także przejechanie szlaku rowerem wzdłuż jej brzegów! Czekamy na najlepszy opis szlaku oraz zdjęcia ze szlaku rowerowego.

Zdjęcia zgłaszane do konkursu powinny prezentować piękno Puszczy Piskiej, niezwykłość obiektów architektonicznych: mostów, śluz i innych obiektów związanych z rzeką lub możliwości aktywnego spędzania czasu wzdłuż jej brzegów. Koniecznym warunkiem jest by nawiązywały do Krutyńskiego Szlaku Rowerowego.

Autorzy prac mogą zgłaszać prace do 1 września br. (1.09.2014) na adres info@it.mragowo.pl. Opis szlaku oraz zdjęcia będą oceniane łącznie jako jedna praca autora. Wszystkie nadesłane propozycje będzie można obejrzeć na stronie internetowej www.it.mragowo.pl pod treścią poniższego artykułu.

Główną nagrodą jest weekend w Kompleksie Wypoczynkowo – Rekreacyjnym Mazur Syrenka w Krutyni we wrześniu br.

Regulamin konkursu