Koncerty gwiazd, programy dla dzieci, spektakle, spotkania, wystawy, Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego złożą się na program obchodów dni naszego miasta. Zapraszamy na trzy dni imprez na Placu Unii Europejskiej, w amfiteatrze nad jez. Czos oraz w CKiT.

Obchody Dni miasta rozpoczniemy w CKiT otwarciem wystawy malarstwa Mrągowianina - Jana Żdańca oraz premierowym pokazem filmu "Kładka", realizowanego na ulicach Mrągowa w reżyserii Michała Bartoszewicza. Na placu Unii Europejskiej wystąpi tego dnia
Renata PRZEMYK.

Sobotni program będzie miał charakter rodzinny. Grupa wesołych klaunów zaprosi dzieci do wspólnej zabawy plenerowej. Clownada, ogromne bańki, zabawy z liną, piłką, turniej rycerski, baloniki czy klockolandia to tylko niektóre z atrakcji. Ponadto udowodnimy, że nauka i zabawa mogą iść ze sobą w parze! W ramach Spektaklu Gwiazd razem z Radiem ZET Gold na pl. Unii Europejskiej powstanie gwiezdne miasteczko, w którym zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia techniki prezentacji nieba pod kopułą planetarium oraz kulisy pracy dziennikarskiej. Dzieci i młodzież wezmą udział w Festiwalu Piosenki "To mi w duszy gra" realizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem SUKCES. Swój repertuar zaprezentują także Orkiestra Dęta Mrongovia oraz Chór Kamerton.

Głównym punktem programu będzie koncert popularnych gwiazd w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Wystąpią
Ewelina LISOWSKA, Rafał BRZOZOWSKI z towarzyszeniem zespołów.

W niedzielę odbędzie się 10. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artstycznego oraz Festyn Średniowieczny GOTHICUM realizowany we współpracy z Rotą Zaciężną Strażnicy Sensburg. Całość zakończy koncert ORKIESTRY ŚW. MIKOŁAJA.

PROGRAM DNI MRĄGOWA

4 lipca

Centrum Kultury i Turystyki

18.00 otwarcie wystawy malarstwa Jana Żdańca
19.00 premierowy pokaz filmu „Kładka” Michała Bartoszewicza

Plac Unii Europejskiej

20.00    KONCERT - RENATA PRZEMYK Akustik Trio

5 lipca

Plac Unii Europejskiej

12.00   Konkurs wokalny „To mi w duszy gra”
Quiz „Mrongowiusz – ten, który dał imię mojemu miastu”
15.00   Orkiestra Dęta Mrongovia
15.30   Chór Kamerton w wakacyjnym repertuarze          
16.00   PEACE MAKER
16.45   Występy laureatów konkursu „To mi w duszy gra”
17.30   PEACE MAKER

12.00 – 17.00 
Spektakl Gwiazd z Radiem ZET Gold
PLANETARIUM oraz warsztaty astronomiczne i dziennikarskie
Animacje dla dzieci z grupą MAGOYA i Teatrem Światła - clownada, bańki, baloniki, zabawy                                  
Plenerowa BIBLIOTEKA - spotkania z lokalnymi literatami; loteria fantowa; zabawy dla dzieci
KLOCKOLOGIA

AMFITEATR nad Jeziorem Czos   (KONCERT BILETOWANY)
20.00   Rafał BRZOZOWSKI
21.30   Ewelina LISOWSKA


6 lipca

Plac Unii Europejskiej

12.00 - 19.00  5. Festyn Średniowieczny GOTHICUM
Prezentacja atrakcji turystycznych Ziemi Mrągowskiej

14.00  10. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego
14.30  Oficjalne otwarcie Przeglądu, występy kapel
15.30  Wręczenie wyróżnień zasłużonym mieszkańcom Mrągowa
występ Chóru Kamerton, występy kapel
17.45   Rozstrzygnięcie Konkursu na Pamiątkę z Warmii i Mazur
18.00   ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA

Teren nad Jeziorem Magistrackim
16.30   Odsłonięcie rzeźb w galerii „Mrągowo - wyrzeźbione miasto”, występ Mrongovia Brass

Sportowo i rekreacyjnie

4 lipca 
12.00 Wakacyjne zwiedzanie Mrągowa z przewodnikiem, Skwer Jana Pawła II
5 lipca 
10.00 Spływ Kajakowy Szlakiem Dajny 2014, zapisy MCiT (tel. 89 741 80 39)
10:00 Turniej Koszykówki Ulicznej 3X3 Open, Boisko Orlik ul. Żołnierska
10:00 Turniej Piłki Nożnej Mrągowskich Zakładów Pracy, Boisko Orlik ul. Żołnierska
12:00  Hotel Anek Cup - II eliminacja Regat Żeglarskich Grand Prix Mrągowa,
jezioro Czos (zapisy w godz. 9:00-11:00)
6 lipca
10.00 Turniej Piłki Nożnej U17, Boisko Orlik os. Mazurskie
9.00  Zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży, jez. Magistrackie (zapisy od godz. 8.00) 
9:00-17:00 Ultramaraton Kolarski "Pierścień Tysiąca Jezior", Ekomarina

...więcej o:

RENATA PRZEMYK - Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty - ani rock, ani piosenka poetycka, ani alternatywa nie określają jej istoty, którą sama artystka nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody. Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną. Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną z festiwalu krakowskiego, opolską Karolinkę, sopocką bursztynową płytę. Występowała na festiwalu w Jarocinie i dla przeciwwagi na przeglądzie piosenki aktorskiej we Wrocławiu i Kolonii. Koncertowała również we Francji (Normandia, Bretania, Paryż) i w Nowym Yorku, choć najbardziej - także ze względu na znaczenie słów w swoich utworach - ceni polską publiczność. Współpracowała z wieloma artystami m.in.: Fiolka, Habakuk, Pidżama Porno, Strachy Na Lachy i Katarzyną Nosowską - przebojowa "Kochana". Zawsze jednak pozostaje producentem własnych przedsięwzięć i decyduje o ich charakterze.

KONCERT w amfiteatrze nad jez. Czos!  EWELINA LISOWSKA I RAFAŁ BRZOZOWSKI
Polscy wokaliści młodego pokolenia, którzy debiutanckie albumy wydali w 2012 r. Laureaci konkursów, wielokrotnie nagradzani i doceniani przez publiczność i krytykę muzyczną. Autorzy takich hitów jak „W stronę słońca” (Ewelina Lisowska) czy też „Tak blisko”(Rafał Brzozowski), których na pewno nie zabraknie podczas koncertu w Mrągowie! Usłyszycie ich 5 lipca w mrągowskim amfiteatrze nad jeziorem Czos, gdzie o godz. 20.00 wystąpi Rafał Brzozowski a o godz. 21. 30 Ewelina Lisowska.

Bilety w cenie: 15 zł, 25 zł, 35 zł do nabycia w portierni CKiT (ul. Warszawska 26, Mrągowo), tel. 89 743 34 66 lub 89 743 34 73 oraz on – line w serwisach eko-bilet i e-bilet.  * Ulgi dla grup zorganizowanych!!!

RAFAŁ BRZOZOWSKI - Wokalista, muzyk i instrumentalista. Karierę rozpoczął od udziału w programie "Szansa na sukces" w 2002 r. gdzie zdobył wyróżnienie. Następnie został zauważony przez Edmunda Stasiaka który zaprosił go do udziału  reaktywacji grupy Emigranci z którym nagrał wspólnie album "I inne utwory". Później nawiązał współpracę z założycielem grupy De Mono Markiem Kościkiewiczem i został wokalistą w jego nowym zespole o nazwie Mono. Latem 2012 roku Rafał Brzozowski wydał swój debiutancki album "Tak blisko" który zyskał status złotej płyty, a utwór tytułowy z albumu otrzymał nagrodę w kategorii Przebój lata podczas gali Eska Music Awards 2012.Kolejny singiel Rafała „Za mały jest świat” bardzo szybko zagościł na czołowych miejscach we wszystkich stacjach radiowych. Rafał na festiwalu w Oplu 2013  zdobył superjedynkę oraz wygrał konkurs na przebój lata 2013 Radia ZET i TVP2 w Kołobrzegu.

EWELINA LISOWSKA – Polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Debiutancki mini album pt. Ewelina Lisowska ukazał w 2012 r. a promowany był piosenką „Nieodporny rozum” do której został zrealizowany teledysk. Kompozycja dotarła m.in. na 1. miejsca zestawienia Polish Airplay Chart oraz 6. miejsca listy najlepszych piosenek 2012 roku Radia ZET, 7. miejsca RMF FM i 3. miejsca Radia Eska. 10 grudnia 2012 odbyła się premiera kolejnego singla piosenkarki, „W stronę słońca”, który w serwisie YouTube odsłuchany został ponad dwa miliony razy w ciągu tygodnia i dzięki temu znalazł się na liście najchętniej odtwarzanych materiałów muzycznych na świecie. W 2013 na antenie Radia Eska odbyła się premiera trzeciego singla piosenkarki, „Jutra nie będzie”, promującego jej debiutancki album Aero-Plan, który ukazał się 7 maja i zadebiutował na 10. miejscu listy OLiS. Także w 2013 z utworem „W stronę słońca” Lisowska wystąpiła w koncercie „Największe przeboje roku” na festiwalu TOPtrendy 2013 w Sopocie. 15 czerwca tego samego roku podczas 50. KFPP w Opolu odebrała Superjedynkę w kategorii SuperArtystka. 3 sierpnia 2013 podczas gali Eska Music Awards 2013 nagrodzona została w kategoriach: Najlepszy hit („W stronę słońca”), Najlepszy debiut oraz Najlepszy artysta w sieci. Dzień później, wystąpiła jako support przed koncertem Nelly Furtado. Koncert odbył się podczas finału światowych regat Tall Ships' Races.

ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA
-  Od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie manier wokalnych, m.in. białego śpiewu. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty strunowe: dutar i cymbały, smyczkowe - mazanki, skandynawską nyckelharphę i cała gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu nadając mu mistyczną aurę. Orkiestra jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś. Repertuar zespołu ma szczególnie rozbudowaną strukturę melodyczną. Jest to muzyka wielopłaszczyznowa - często poszczególni muzycy snują opowieści jednocześnie i wchodzą w zaskakujące interakcje muzyczne. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. Utwory tworzą często kolaż zlepiony z tematów piosenek, oparty na transowych, unisonowych riffach. Czasem zaś wątki instrumentalne rozbiegają się w różnych kierunkach i w bardzo samodzielny sposób wypełniają ramy aranżacji.

SPEKTAKL GWIAZD RAZEM Z RADIEM ZET GOLD
Podczas tegorocznych Dni Mrągowa Radio ZET Gold oraz LOTTO chcą pokazać, że nauka i zabawa mogą być połączone w jedną całość. W myśl tej idei 5.07. na pl. Unii Europejskiej stanie gwiezdne miasteczko gdzie każdorazowo zostanie zorganizowany cykl pokazów, nawiązujący do olsztyńskiego planetarium oraz towarzyszące im warsztaty astronomiczne i dziennikarskie. Warsztaty astronomiczne będą miały za zadanie zaprezentowanie astronomii w innym świetle niż tylko ta prezentowana w książkach. Natomiast podczas warsztatów dziennikarskich pokażemy uczestnikom na czym polega praca dziennikarza radiowego.
Poniżej szczegółowy opis pokazów oraz warsztatów:
Warsztaty Dziennikarskie
Organizowane dla odwiedzających gwiezdne miasteczko pokazujące pracę dziennikarską "od kuchni".  Podczas warsztatu uczestnicy poznają sposoby nagrywania dźwięków, ich obróbki oraz tajniki emisji na naszej antenie Radia ZET Gold. Tematem materiałów będą odbywające się eventy oraz gwiezdne miasteczko, najlepsze z nich zostaną wyemitowane na antenie Radia ZET Gold Warmia - Mazury.
Pokazy pod kopułą
Nawiązują one do klasycznego planetarium i pokazów w nim organizowanych. W plenerowym planetarium podczas seansów uczestnicy odbędą niezapomnianą podróż w najdalsze zakątki wszechświata.
Warsztaty obserwacji Nieba oraz Słońca
Teleskopowy pokaz dziennego nieba, dzięki któremu będzie można zaobserwować obiekty Układu Słonecznego, gwiazdy wielokrotne, mgławice i galaktyki oraz obserwacje Słońca dające możliwość dostrzeżenia struktury fotosfery, plam, rozbłysków i protuberancji.
Dodatkowym elementem będą zajęcia poświęcone Słońcu, podczas których każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie wykonać zdjęcia Słońca.