W czerwcu miasto nad Czosem zmieni się w średniowieczną osadę opanowaną przez rycerzy, giermków i damy dwóru. Wszystko za sprawą I Turnieju Rycerskiego Komtura Jana von Sajn, na który zaprasza wszystkich Mrągowian Bractwo Rycerskie Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg z Mrągowa.

Opiekę nad I Turniejem Rycerskim Komtura Jana von Sayn, który to udzielił lokacji na prawie chełmińskim dla Sensburga (obecnego Mrągowa) podjeli p. Otolia Siemieniec - Burmistrz Miasta Mrągowa i p. Julian Osiecki - Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz p. Szymon Drej - Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Bractwo Rycerskie z Mrągowa zaprasza do podróży w świat średniowiecznego rycerstwa, w niezwykłe zmagania doborowych rycerzy w walkach na miecz i tarczę, w grupowej walce bohurtowej oraz w "Turnieju najdzielniejszych w walce o most" czy strzelaniu z łuku. W turnieju wezmą udział rycerze z różnych zakątków kraju, jak również reprezentanci kadry województwa warmińsko-mazurskiego. Turniej jest jednym z 11 turniejów, w których odbywają się walki w konwencji sportowej rywalizacji, w rycie średniowiecznych turniejów pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Grunwaldzkiej Akademii Miecza.

Obecne zaangażowanie i aktywność Roty Zaciężnej z Mrągowa zapewnia efektowne przeprowadzenia Turnieju. Tajemne mroki i blaski średniowiecza, spotkanie z rycerzami i ich damami stwarza możliwość uczestnictwa mieszkańców miasta w nietuzinkowej oraz żywej lekcji historii. Na Turnieju zaprezentowane zostaną walki rycerskie na najwyższym krajowym poziomie z całą towarzyszącą im otoczka, jest to wspaniała i barwna mieszanina odtwórstwa historycznego pokazująca pasję i zainteresowania rosnącej liczby uczestników ruchu rekonstrukcyjnego.