IV Festiwal Kultury Mazurskiej odbędzie się w Sorkwitach w dniach 15 – 17 sierpnia br.

Organizatorzy - Gmina Sorkwity, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej i Parafia Ewangelicko - Augsburska w Sorkwitach – starali się skonstruować program festiwalu na tyle atrakcyjny i ambitny, aby mógł on zaspokoić różne gusta odbiorców.

Po raz pierwszy patronem festiwalu będzie Jacek Protas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Świadczy to o wzroście zainteresowania władz regionu przedsięwzięciem i podnosi jego rangę. W tym roku – także po raz pierwszy – festiwal potrwa trzy dni.

IV Festiwal Kultury Mazurskiej zainauguruje koncert poetycko-muzyczny, który odbędzie się w piątek 15 sierpnia w zabytkowym wnętrzu kościoła ewangelickiego w Sorkwitach.

W koncercie wezmą udział:
- Iwona Stepnowska-Chudek – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów.
- Andrzej Czamara – gitarzysta, członek zespołu „Czerwony Tulipan” z Olsztyna.
- Grupa teatralna „INSANIA” z GOKSiR w Pieckach – zaprezentuje poezję ks. prał. mgr-a  Andrzeja Świecha proboszcza Parafii św. Brata Alberta w Sorkwitach.
- Cezary Makiewicz – znany wokalista, kompozytor i autor tekstów, Honorowy Obywatel Mrągowa i członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej. Tym razem artysta wystąpi z repertuarem przygotowanym specjalnie na festiwal zawierającym m.in. piosenki własnej kompozycji. Więcej informacji o festiwalu i jego uczestnikach podamy za tydzień

PROGRAM

15.08.2014r.:
Godz. 18.30 Kościół Ewangelicki
        - uroczyste otwarcie
        - koncert:
•    Cezary Makiewicz – muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów. Sławę i rozgłos przyniosło artyście nagranie piosenki „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”.
•    Andrzej Czamara – fenomenalny gitarzysta, zatopiony całkowicie w swoim instrumencie. Od 1992r. gra z zespołem Czerwony Tulipan.
•    Iwona Stepnowska – od wielu lat zajmuje się poezją śpiewaną. Sama pisze teksty, układa muzykę, tworzy nowe aranżacje.
•    Grupa teatralna „INSANIA” z GOKSiR w Pieckach zaprezentuje poezję ks. prał. mgr-a Andrzeja Świecha proboszcza Parafii Świętego Brata Alberta w Sorkwitach.

16.08.2014r.:
Godz. 11.00 Budynek gimnazjum w Sorkwitach
•    11.15 – 12.00 – Wykład prof. dr-a hab. Janusza Maciuszko – Od państwa krzyżackiego
      do państwa luterańskiego.
•    12.00 – 12.45 – Monodram „Zaspana” zrealizowany przez artystów pochodzących z Mrągowa.
Scenariusz i reżyseria – Sebastian Badurek absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Występuje – Jarosław Rosiński absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej
w Białymstoku
•    12.45 – 13.30 Wykład prof. dr. hab. Stanisława Achremczyka – Literaci i uczeni – mazurscy pastorzy nowożytnych dziejów Prus Książęcych.
•    Obiad mazurski
•    14.30 – 15.15 Wykład dr. hab. prof. UWM Grzegorza Jasińskiego – „Czyste Słowo Boże” na Mazurach. Początki reformacji.
•    15.15 – 16.00 Spotkanie z pisarką Katarzyną Enerlich, czytanie wybranych fragmentów książki przez Irenę Telesz aktorkę teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie
•    16.00 – 16.45 Spotkanie ze Sławomirem Szymankiewiczem kierownikiem muzeum Michała Kajki w Ogródku na temat „Nowe oblicze muzeum”

Scena Plenerowa:
        - występy zespołów muzycznych :
•    Od godz. 17.30 do 19.00 Cover Band „Pegasus” – zespół założony w 2013r. przez Bogdana Bzurę. W repertuarze posiada głównie utwory znanych polskich grup bluesowych, rockowych
      i big beatowych.
•    Od godz. 19.00 do 21.00 M.A.B.S. – zespół gra bluesa, rhythm`n`bluesa, jazz i gospel – sięgając do standardów muzyki z końca XIX i początków XX oraz do współczesnych dokonań muzyki pop, ale głównie w swingowych aranżacjach.
- dyskoteka
- pokaz sztucznych ogni
- lampiony do nieba

17.08.2014r.:
Godz. 11.00 Scena przy Gimnazjum w Sorkwitach:

        - występy wychowanków z przedszkola „Krasnale” w Zyndakach
        - Taniec Mazurski w wykonaniu uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Choszczewie
        - zespół folklorystyczny z Biskupca
        - występy kapel ludowych ze Srokowa, Biskupca i Sorkwit
        - jarmark rzemiosła artystycznego
        - prezentacja wyrobów regionalnych sołectw Gminy Sorkwity
- stoiska bibliotek, organizacji ekologicznych, Lasów Państwowych, stanowisko PSSE
  „Zdrowe wakacje – trzymaj formę”
-    pokazy ptaków drapieżnych: sowy, jastrzębie, sokoły, rarogi. Sokolik
  z Mińska Mazowieckiego

Całości towarzyszą wystawy, konkursy:
•    Wystawy:
        - malarstwo „pejzaże mazurskie” Jolanta Fukowska
        - witraże mazurskie
        - Sorkwity dawniej i dziś w fotografii
        - życie i twórczość Ernsta Wiecherta
•    Konkursy:
- konkurs kulinarny:
    1. Danie mazurskie
    2. Mazurska przekąska
    3. Najsłodszy deser
    4. Najlepszy trunek
- konkurs maskotka festiwalu
- konkurs na tekst piosenki festiwalu.

Ideą festiwalu jest promocja Mazur, upowszechnianie wiedzy historycznej i kulturowej o regionie i jego mieszkańcach oraz aktywizacja i integracja lokalnej społeczności.
W ramach festiwalu odbędą się: - wystawy, pokazy, prezentacje, wykłady, spotkania, koncerty, spektakle teatralne, konkursy...

Prezentujemy sylwetki realizatorów programu drugiego dnia festiwalu, który z pewnością zainteresuje entuzjastów historii i kultury mazurskiej zarówno tej kształtowanej przez wieki jak i dzisiejszej, która ciągle się tworzy. Realizacja programu rozpocznie się w sobotę 16 sierpnia o godz. 11.00 w sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego w Sorkwitach. Program zapoczątkuje cykl wykładów, które wygłoszą wybitni specjaliści, ludzie nauki i kultury.


Prof. zw. dr hab. Jan Maciuszko – Kierownik Katedry Teologii Historycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Temat: Od państwa krzyżackiego do państwa luterańskiego.

Prof. dr hab. Stanisław Achremczyk – wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Członek Prezydium Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Temat: Literaci i uczeni – mazurscy pastorzy nowożytnych dziejów Prus Książęcych.

Prof. UWM w Olsztynie dr hab. Grzegorz Jasiński – pracownik naukowy Instytutu Historii i stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie.
Temat: Czyste Słowo Boże na Mazurach, Początki reformacji.

Sławomir Szymankiewicz – kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku k/Orzysza, stały uczestnik Festiwalu Kultury Mazurskiej od chwili jego narodzin.
Temat: Nowe oblicze Muzeum

Irena Telesz-Burczyk – aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Występuje w teatrze i w filmie. Telewidzowie mogą oglądać artystkę m.in. w serialu „ Nad rozlewiskiem” w roli Róży matki proboszcza. Podczas autorskiego Katarzyny Enerlich przeczyta fragmenty prozy z książki mrągowskiej pisarki.

Katarzyna Enerlich – rodowita mieszkanka Mrągowa, pisarka zakochana bezgranicznie w krajobrazie, mieszkańcach i przyrodzie Mazur, które uwiecznia na stronicach swoich książek.
Spotkanie z pisarką będzie miało charakter kameralny, co umożliwi swobodną konwersację.

Sebastian Badurek – aktor zawodowy rodem z Mrągowa absolwent PWST w Krakowie, mający na swoim koncie liczne role teatralne i filmowe. Jest autorem scenariusza i reżyserem monodramu „Zaspana”, który wystawiony zostanie w drugim dniu festiwalu.

Jarosław Rosiński – Mrągowianin, aktor zawodowy, występuje w teatrze i filmie, absolwent PWST
w Białymstoku. Wystąpi w monodramie „Zaspana”