Festiwal Szantowy po raz kolejny zagości w Mikołajkach. Organizatorzy powracają do sprawdzonej formuły i w tym roku, dwa dni Festiwalu odbędą się na barce przy promenadzie portowej (Wioska Żeglarska), a finał organizowany będzie w amfiteatrze. Wystąpią takie gwiazdy jak: Mechanicy Szanty, Zajman i Garkumpel, Ryczące Dwudziestki czy Mietek Folk. Wstęp na wszystkie koncerty jak zawsze jest bezpłatny.
 
Nowością tegorocznego festiwalu, który odbędzie się w dniach 25 - 27 lipca jest zamknięta forma "debiutów". Tym razem organizatorzy zdecydowali się nie na otwarty konkurs, gdzie zgłosić mógł się każdy wykonawca, a na zaproszenia tych, którzy debiutując na przeglądach muzyki szantowej odnieśli sukcesy. Gwarantuje to wysoki poziom i ciekawą rywalizację między wykonawcami.
Charakterystycznym elementem mikołajskiego festiwalu jest koncert na barce cumującej przy przystani w Wiosce Żeglarskiej. W tym roku ponownie przybije ona do brzegu i właśnie w tym miejscu zlokalizowana będzie scena w piątek i sobotę. Festiwal wraca tez do amfiteatru - finalny dzień (niedziela) odbędzie się właśnie tam, a w programie znajdzie się również szereg atrakcji dla najmłodszych.
Prowadzeniem koncertów zajmie się Mirek "Koval" Kowalewski oraz Zbyszek Murawski. Organizatorami wydarzenia są: Gmina Mikołajki, Centrum Kultury "Kłobuk" oraz Wioska Żeglarska Mikołajki.
Oprócz wielu atrakcji muzycznych tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyć będą dwie duże imprezy regatowe. Pierwsza z nich to IV regaty eliminacyjne do Żeglarskiego Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur. Załogi startujące w klasie Open rywalizować będą o start w regatach finałowych organizowanych 23 sierpnia w Rynie. Oficjalne otwarcie regat nastąpi 26 lipca o godz. 10.00 w Wiosce Żeglarskiej razem ze startem do III regat eliminacyjnych Żeglarskiego Grand Prix Mikołajek rozgrywanych na jachtach klasy Omega. Szczegółowe informacje i regulaminy regat dostępne są na stronach:
www.7cudomazur.pl, www.wioska-zeglarska.pl.