Inwestycja „Budowa ekologicznych mini przystani żeglarskich wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów na wybranych obszarach regionu warmińsko-mazurskiego” została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej. Do 7 września internauci mogą zagłosować na najlepszy ich zdaniem projekt. Inwestycja, która zbierze najwięcej głosów, otrzyma specjalną nagrodę czytelników portalu.


Zapraszamy do oddawania głosów na inwestycję „Budowę ekologicznych mini przystani żeglarskich wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów na wybranych obszarach regionu warmińsko-mazurskiego.

Na stronie portalsamorzadowy.pl znajdą Państwo listę wszystkich 20 inwestycji nominowanych do wyróżnienia.

W ramach projektu zrealizowano 10 inwestycji. Są to ekomariny powstałe w Mrągowie, Mikołajkach, Siemianach, Iławie, Piszu, Wilkasach, Piaskach, Rynie, Zalewie i Węgorzewie. Na rok 2015 planuje się zakończenie inwestycji w Kamieniu.

Podstawowym celem tworzenia mini przystani żeglarskich jest minimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez m.in. stworzenie możliwości odbioru niebezpiecznych odpadów w postaci ścieków jachtowych oraz odpadów stałych. Wszystkie przystanie (realizowane w ramach RPO WiM na lata 2007-2013) wyposażono w infrastrukturę ekologiczną oraz turystyczno-komercyjną.

Inwestycje łączą ekologię oraz turystykę, co przyczynia się do wyznaczania nowych standardów jakości usług świadczonych żeglarzom i turystom na Warmii i Mazurach. Dodatkowo kompleksowe i nowoczesne rozwiązania, wpływają na zwiększenie ruchu turystycznego w regionie oraz stymulowanie aktywności gospodarczej i lokalnej.

Ekomarina - Ekologiczna przystań Mrągowa
położona jest przy ul. Jaszczurcza Góra, nad jeziorem Czos. Zaledwie kilka kroków dzieli ją od mrągowskiego amfiteatru.


Eko strefa przyjazna dzieciom i nie tylko im
Na terenie Ekomariny znajdują się urządzenia rekreacyjne służące do zabaw dla najmłodszych, place zabaw, zestawy wspinaczkowe i stoły do ping – ponga. Paletki, piłki do ping ponga i piłki do siatkówki wypożyczane są za darmo w budynku Centrum Edukacji Ekologicznej.
Dla osób lubiących aktywny wypoczynek polecamy wypożyczalnię sprzętu wodnego czynną w sezonie letnim.
Dla rodzin szczególnie ciekawa jest nowa oferta, którą są rowery rodzinne. Może jechać nimi kilka osób, co najważniejsze są wygodne, a i dzieciom dostarczą niemałej frajdy. Jest to ciekawa propozycja na zwiedzanie miasta. Także plaża miejska z pomostami i profesjonalne boiska do piłki plażowej i koszykowej zapewnią mnóstwo zabaw i rozrywek dla dzieci i ich opiekunów.

Mini przystań – raj dla żeglarzy
Celem budowy tej ekologicznej mini przystani było zmniejszenie zanieczyszczenia przyrody, wód Czosu oraz ogólne zwiększenie dbałości o infrastrukturę przyjazną naturze. Dzięki Ekomarinie znacznie zwiększył się komfort przebywających tutaj żeglarzy i kajakarzy cumujących wzdłuż nabrzeża, jak i turystów odwiedzających mrągowską plażę miejską. Ciekawostką i zachęcającą rzeczą dla żeglarzy okazuje się nowy i wolny od opłat pomost cumowniczy. Kolejnym rarytasem jest nowopowstały SLIP, który służy do ściągania i wodowania jednostek pływających.

Świadomość ekologiczna dla każdego do zdobycia

Dodatkowym atutem jest znajdujące się w Ekomarinie Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie organizowane są zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. W ramach zajęć jest m.in. cykl warsztatowych imprez rodzinnych o upcycling'u, czyli o wtórnym przetwarzaniu odpadów. Dzieci mogą też wziąć udział w zajęciach z rękodzieła tworząc „Odznaczenia ekologa” na plastrach drzew, użyteczne ozdoby z rolek po papierze toaletowym, zwierzęta origami, potworzaste zakładki do książek i inne. Wszyscy z nas wiedzą, że poprzez zabawę dzieci najlepiej przyswajają sobie wiedzę, toteż w Ekomarinie aranżowane są pogadanki o tematyce ekologicznej, zabawy i zagadki ekologiczne dla wszystkich gości. Organizowane są też przyrodnicze warsztaty florystyczne, wycieczki przyrodnicze po Ekomarinie, zajęcia warsztatowe z użyciem puzzli i gier planszowych o tematyce ekologicznej. Dla starszych dzieci i nie tylko proponowane są zajęcia warsztatowe z użyciem mikroskopu cyfrowego, lornetek i lunety oraz tablicy interaktywnej. Na terenie Ekomariny możemy podziwiać stałe ekspozycje, które nawiązują do różnych aspektów ekologii, np.:
• ekosystem jeziora Czos, gdzie obejrzeć można lokalne ryby i roślinność
• ekspozycja traktująca o motylach występujących na Mazurach
• ekspozycja plansz edukacyjnych dotyczących przyrody
• wystawa fotograficzna
• ekspozycja kilkunastu rodzajów pni drzew występujących na Mazurach
• ekspozycja piór ptaków występujących na Mazurach
• wystawa Eko - rękodzieła lokalnych twórców
• ekspozycja „skarbów lasu”
• ekspozycja zbioru minerałów