Z pewnością każdy z nas chciałby mieszkać i wypoczywać w kraju, gdzie rzeki i jeziora są czyste, gdzie nie ma dymiących kominów i gdzie na dokładkę energia elektryczna jest tak tania, że nawet nie ma potrzeby liczenia jej zużycia... Utopia? Niezupełnie. Powinniśmy potraktować tę wizję jako plan do zrealizowania.

 

Fot. Fotolia

 

Czy energia elektryczna jest droga? Każdy powie, że tak. Wiadomo jak się w Polsce produkuje prąd: przede wszystkim z węgla. Węgiel trzeba wydobyć, dostarczyć, spalić – pracują przy tym ludzie, zużywają się maszyny. Nasza energia jest droga i raczej nie będzie tańsza, co widzimy każdego miesiąca jak otrzymamy rachunek za prąd. W branży turystycznej jeszcze  jest tak, że nie mamy większego wpływu na zużycie prądu przez turystów.

Praktycznie każdy turysta ma telefon, laptopa, którego trzeba naładować a czasem dłużej na nim popracować, co zwiększa pobór energii w obiektach turystycznych. Dodatkowo turyści zabierają ze sobą żelazko, urządzenia do modelowania włosów a nawet turystyczne lodówki.

Jak można zaradzić wysokim rachunkom w obiektach turystycznych i być bardziej ekologicznym? Zainstalować na swoim budynku ogniwa fotowoltaiczne!   

Fotowoltaika to dziedzina, która pomimo, że w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nadal bywa mylona z działaniem kolektorów słonecznych. Zarówno jedne jak i drugie instalacje to rozwiązania przyjazne dla środowiska i generujące duże oszczędności. Czym jednak jest fotowoltaika?

Do czego służy, jakie są jej zalety? Oto garść informacji, które z pewnością rozwieją wątpliwości.

Kolektory słoneczne, czyli tzw. solary służą głównie do ogrzewania wody użytkowej w budynkach. Natomiast instalacje paneli fotowoltaicznych, tworzące elektrownie słoneczne, mają za zadanie przetworzenie promieni słonecznych na energię elektryczną. Wytworzony prąd o stałym napięciu zostaje przekazany do serca instalacji, czyli inwertera, a ten zamienia go na prąd użytkowy o napięciu 230V, który może zasilić różnego rodzaju urządzenia.

Prąd zmienny przechodzi przez dwa liczniki (od produkcji i zużycia prądu) lub jeden dwukierunkowy – dzięki temu wiemy ile energii pobraliśmy z sieci energetycznej, a ile jej przekazaliśmy. Nadwyżki wyprodukowanej energii możemy odsprzedać lokalnemu operatorowi energetycznemu!


Korzyści płynące z zastosowania fotowoltaiki:
•Nawet 100% pokrycie zapotrzebowania na energię.
•Możliwość skorzystania z dofinansowania do 40 % wartości instalacji - Program
PROSUMENT.
•Nadwyżki wytworzonej energii z łatwością odsprzedamy lokalnemu operatorowi.
•Dzięki "zasobnikom energii" możemy cieszyć się darmową energią solarną, również w nocy.
•Fotowoltaika jest w pełni przyjazna dla środowiska.

Planując montaż elektrowni fotowoltaicznej na początku należy zastanowić się w jakim celu będzie wykorzystywana. Może ona stanowić źródło dodatkowego dochodu, dzięki możliwości odsprzedaży nadmiaru energii lub służyć zaspokajaniu indywidualnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego a w naszym przypadku obniżenia kosztów  za energię w obiekcie turystycznym. 

Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do firmy, która w kompleksowy sposób zajmuje się doradztwem, budową i montażem elektrowni fotowoltaicznych. Zapraszamy do zapoznania się z serwisami, które opisują ekologiczne rozwiązania www.ekoenergia24.eu, www.ekobudowanie24.pl, www.eko-polska.pl Ewentualne zapytania i zamówienia zestawów prosimy kierować na adres redakcja@ekoenergia24.eu lub telefonicznie 89 624 45 84,  poniedziałek–piątek w godz. od 8.00. do 15.00.  

Źródło:Redakcja ekoenergia24.eu