Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Otolia Siemieniec Burmistrz Miasta Mrągowo oraz Lech Gołębicki Dyrektor CKiT zostali Uhonorowani Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Odznaka przyznawana jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Nie bez przyczyny wyróżnienia, podczas 20 Jubileuszowego Festiwalu Kultury Kresowej, wręczył w imieniu Ministra Marian Podziewski Wojewoda Warmińsko – Mazurski.

Otolia Siemieniec z Festiwalem Kultury Kresowej związana jest od samego początku. To dzięki Jej zaangażowaniu i oddaniu impreza przetrwała tyle lat. To z Jej inicjatywy, w to największe kresowe wydarzenie w Polsce, udało się zaangażować TVP II, a w latach późniejszych Telewizję Polonię. Dzięki temu polska kultura kresowa znana jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

- Wspominam I Festiwal, który odbył się w dniach 10-13 sierpnia 1995 r. Najważniejszy był dzień przyjazdu zespołów. Wszyscy byliśmy zaciekawieni i podekscytowani, czy dojadą, czy nie zostaną zatrzymani na granicach, jak się u nas odnajdą  - mówi Burmistrz Mrągowa. - Obawy szybko minęły. Było radośnie, patriotycznie i uroczyście. Koncerny w amfiteatrze, nad jeziorem Czos , trwały dwa dni. 10 sierpnia wystąpił z recitalem Czesław Niemen. Ten koncert był preludium dla Festiwalu, który od dwudziestu lat gości naszych rodaków z Kresów Wschodnich, przyjeżdzających do Mrągowa, aby odwiedzić Polskę, za którą tęsknią. – dodaje Otolia Sieminiec.

Lech Gołębicki wspólnie z pracownikami CKiT jest organizatorem i współorganizatorem największych mrągowskich imprez m.in. Mazurskiej Nocy Kabaretowej, Pikniku Country Mrągowo, Festiwalu Kultury Kresowej oraz Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. Z inicjatywy Lecha Gołębickiego na scenie Centrum można podziwiać aktorów min. scen warszawskich, gdańskich, poznańskich i olsztyńskich. Już szósty rok z rzędu trwają prace nad projektem poświęconym twórczości Marka Grechuty. Utrzymywany jest jego wysoki poziom warsztatowy oraz artystyczny. W ramach Impresji Artystycznych „Śpiewające Obrazy” wystąpiło w Mrągowie wiele zespołów: "Czesław Śpiewa", „Czerwony Tulipan”, „Raz Dwa Trzy”, „Voo-Voo”. Warsztaty z młodzieżą prowadziła Elżbieta Zapendowska. Efektywnie nadal rozwija się impreza pn. Prezentacje Tańca Współczesnego Młode Formy, której piąta już edycja zgromadziła ok. 100 tancerzy z terenu północno -wschodniej Polski.