Propozycja dla zainteresowanych nowymi proinnowacyjnymi możliwościami aktywnego spędzenia czasu na Mazurach, w obszarach potencjału turystyki prozdrowotnej opartej na edukacji ekologicznej, z zastosowaniem specjalistycznych metodyk, profilaktyki wspartej przez naturę i psychologię. Program "Mazury dla diabetyków - Ogrody Zdrowia - Natura i psychologia przeciwko cukrzycy" zostanie zaprezentowany podczas Hortifestiwalu w Mrągowie.

To nowoczesna terapia cukrzycy z zastosowaniem metod neurolingwistycznego programowania, praktycznej psychologii motywacji i perswazji połączona z aktywnością ruchową wspartą działaniami hortiterapeutycznymi oraz nowoczesną dietą. Pracujemy w oparciu o metody aktywnego treningu, zróżnicowanego dla trzech grup uczestników:

- chorych,
- rodzin,
- terapeutów.

Podstawowym założeniem treningu jest sprawdzona medycznie zasada, że podstawowym sposobem terapii cukrzycy zarówno I jak i II rodzaju jest ruch (aktywność) i dieta, połączona  z kontrolą wagi ciała oraz innych parametrów organizmu. Aby móc skutecznie realizować te zadania potrzebne jest odpowiednie przygotowanie psychologiczne, które z jednej strony sprowadza się do umiejętności efektywnego przekonywania i motywowania, zarówno przez terapeutów jak i zbudowania odpowiedniego nastawienia w rodzinach pacjentów („cukrzyca, spokojnie damy radę”) i samych chorych („cukrzyca, tym się da zarządzać”). Dodatkowo organizowane przez nas treningi dostarczą przykładów zdrowego ruchu i aktywności (również hortiterapii) oraz zdrowego, ale jednocześnie atrakcyjnego odżywiania się. Generalnie ideę treningu można sprowadzić do hasła: „cukrzyca to nie wyrok, z tym da się żyć”. Istotnym elementem treningu jest uzdrawiający kontakt z naturą realizowany poprzez zajęcia hortiterapeutyczne. Wspomniany kontakt z naturą stanowi istotne novum w leczeniu cukrzycy. Dodatkowym elementem treningu (realizowanym w zależności od potrzeb) będzie promocja i nauka zdrowego trybu życia, jako forma profilaktyki cukrzycy.

Autorzy: dr inż. Katarzyna Kowalcze, mgr Zofia Wojciechowska i mgr Krzysztof Mika serdecznie Państwa zapraszają do udziału. Program oparty na wieloletnim doświadczeniu i pracy terapeutów oraz dietetyków. Rekomendowany przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz NZOZ Medina w Warszawie.

Źródło:www.dania-dietetyczne.plponiedziałek 29.09.2014 r.

Mrągowo
Gościniec Molo;ul. Jeziorna 1B
Centrum Edukacji Ekologicznej - Ekomarina Mrągowo

"Natura i psychologia przeciwko cukrzycy", prowadzenie mgr Zofia Wojciechowska - Instytut Hortiterapii
11.00 Seminarium - Hortiterapia, Nowe metody w diabetologii
11.30 Ogrody Zdrowia - prezentacja projektu i warsztat komunikacji
12.30 Natura i psychologia przeciwko cukrzycy - interaktywne warsztaty z diabetologiem
14.00 warsztaty hortiterapii - Instytut Hortiterapii, mgr Zofia Wojciechowska
15.00 Zielony Pomost - wspólny spacer hortiterapeutyczny nad jeziorem Czos - pogadanka i wykład w terenie
15.30 Kreacja czasu i miejsca zajęcia praktyczne z hortiterapii
16.00 zwiedzanie Ekomariny i Centrum Edukacji Ekologicznej
16.30 Uroczyste zakończenie Hortifestiwalu
Wręczenie pamiątkowych dyplomów

Szanowni Państwo,
Jesteśmy przekonani, że przygotowany przez nas program  " MAZURY DLA DIABETYKÓW - OGRODY ZDROWIA” spełni Państwa oczekiwania. Podczas zajęć do dyspozycji gości będzie zespół specjalistów Instytutu Hortiterapii. Każdy będzie miał okazję skorzystać z wyjątkowej okazji wykonania własnej kompozycji z zastosowaniem leczniczych roślin. Pokażemy jak można korzystać z ich niezwykłej mocy.  To będą najprawdziwsze " Zielone emocje", gdyż za pomocą kwiatów nauczymy się wywoływać uśmiech na twarzy bliskiej nam osoby.
 
Kwiaty wyzwalają pozytywne odczucia. Nauczmy się je kumulować. Zajmujemy się do lat leczeniem pięknem roślin. To autorska praca stworzona przez specjalistkę hortiterapeutkę Zofię Wojciechowską. Hortiterapia Ogrody Zdrowia - to unikalny program.

Obecnie realizujemy pierwsze pakiety dla diabetyków i seniorów na Dolnym Śląsku we współpracy Zamkiem Książ (oferta dostępna-- http://www.ksiaz.walbrzych.pl/ogrody-zdrowia-w-zamku-ksiaz.html
)

Zofia Wojciechowska