Zawiłe losy Świętej Lipki oraz okolic stały się inspiracją dla leśników z Nadleśnictwa Mrągowo do stworzenia ścieżki „Na historycznej granicy Warmii".

Teraz wszyscy zaintersowani mogą przejść się dawnym traktem pielgrzymkowym z Reszla do Świętej Lipki czy spróbować odkryć, gdzie przebiegała niegdyś historyczna granica Warmii. Dla miłośników przyrody przygotowane zostały tablice informacyjne, poruszające m.in. tematykę granicy pola z lasem czy też podziału powierzchniowego lasu.

fot. A. MarkowskaŚwięta Lipka to niewielka miejscowość o wielkiej tradycji. Miasteczko położone jest pomiędzy Mrągowem, Reszlem a Kętrzynem, przy granicy Mazur i Warmii. Każdego roku odwiedzane jest przez licznych turystów z kraju oraz z zagranicy. To tutaj znajduje się wspaniałe Sanktuarium Maryjne, którego początki sięgają XIV w. Trasą z Reszla do Świętej Lipki przebiega historyczny trakt pielgrzymkowy, łączący niegdyś katolicką Warmię z protestanckimi Prusami. W latach 1733-35, wzdłuż traktu pielgrzymkowego wzniesiono piętnaście barokowych kapliczek różańcowych, które stoją tam po dziś dzień.

Święta Lipka to miejscowość, gdzie człowiek i przyroda współistnieją obok siebie od wieków, tworząc nieprzerwanie wspólną barwną historię. Surowy klimat regionu oraz porastająca go niegdyś niegościnna puszcza, nie sprzyjały w przeszłości osadnictwu. Niski stopień urbanizacji tej części kraju oraz wysoki poziom świadomości dziedzictwa Warmii i Mazur lokalnej ludności, umożliwiły zachowanie wielu pamiątek historii. Pogranicze katolickiej Warmii i protestanckich Prus, dominium biskupów, Zakon Krzyżacki- pasjonaci dawnych czasów na pewno znajdą tutaj coś dla siebie.


Źródło: Nadleśnictwo Mrągowo