Ponad 3,5 tysiąca turystów od lipca do sierpnia odwiedziło Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, w tym 21% odwiedzających to osoby z zagranicy. MCIT podsumowało sezon wysoki. Wynik porównywalny jest z rokiem poprzednim.

W Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej można spotkać ludzi z całego świata. Podobnie jak w latach ubiegłych, pośród zagranicznych turystów przeważali głównie Niemcy, ale nie zabrakło również gości z Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii czy Francji. Warto zaznaczyć, że niemalże dwukrotnie wzrosła liczba odwiedzających z Rosji. Przypomnijmy, że przyjazdy na Mazury ułatwia umowa o małym ruchu granicznym. Ziemię Mrągowską odwiedzają również podróżni z Litwy, Estonii, Norwegii oraz goście z Czech, Węgier i Hiszpanii. Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej odwiedzili również egzotyczni turyści z Peru czy Australii. Podczas tegorocznego letniego sezonu turystycznego przeważali goście indywidualni, mniej wycieczki zorganizowane.

Ponad 2 300 informacji na temat atrakcji nie tylko Mrągowa, ale całego regionu zarówno w rozmowie bezpośredniej jak i telefonicznej udzielili informatorzy turystyczni pracujący od rana do późnych godzin popołudniowych podczas tegorocznego letniego sezonu. Działająca przy CKiT informacja turystyczna w okresie największego nasilenia turystycznego (lipiec – sierpień), czynna była przez 7 dni w tygodniu (poniedziałek – piątek: 8.00-18.00, sobota: 10.00-16.00, niedziela: 10.00-15.00). Ruch turystyczny obsługiwany był przez cztery osoby. Informacji udzielano drogą bezpośrednią, telefoniczną oraz e-mailową w językach: polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim.

Osoby odwiedzające informację turystyczną najczęściej pytały się o atrakcje Mrągowa i okolic oraz możliwość aktywnego wypoczynku na Ziemi Mrągowskiej, w tym dobrze oznakowane szlaki rowerowe i spływy kajakowe rzeką Krutynią. Turyści zainteresowani byli również ofertą dla rodzin z dziećmi oraz imprezami w powiecie mrągowskim. Nie brakowało również zapytań o bazę noclegową oraz połączenia komunikacyjne do pobliskich miejscowości turystycznych.

Oprócz informacji bezpośredniej turyście odwiedzjący Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej mogli otrzymać również bezpłatne materiały reklamowe z Mrągowa, Powiatu Mrągowskiego, regionu Warmii i Mazur w różnych wersjach językowych (polskiej, niemieckiej, angielskiej i rosyjskiej).  Prowadzona była również sprzedaż wydawnictw, map, przewodników, książek oraz pamiątek. Odwiedzający mieli również bezpłatny dostęp do dwóch stanowisk komputerowych z Internetem oraz do Wi -Fi.

Drugi rok z rzędu w punkcie były wypożyczane rowery turystyczne (10 szt.). Z usługi chętnie korzystali zarówno turyści polscy jak i zagraniczni. Usługa cieszyła się zainteresowaniem na tym samym poziomie co w 2013 roku.

Dużą popularnością cieszył się również Mazurski Portal Turystyczny www.it.mragowo.pl. Według statystyk od lipca do sierpnia zarejestrowano 71 682 odwiedzin, co daje ok. 11,5 % wzrost w porównaniu z sezonem 2013 r.

Warto także zauważyć, że MCIT ponownie otrzymało czterogwiazdkowy certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Oznacza to, że, według kategorii Polskiej Organizacji Turystycznej, punkt w Mrągowie spełnia najwyższe standardy w zakresie informacji turystycznej, jako element promocji całego kraju.