Bluszczem ku oknom
Kwiatem w samotność
Poszumem traw
Drzewem co stoi
Uspokojeniem
Wśród tylu spraw

Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście

Jonasz Kofta


Ogrody Zdrowia - Natura i psychologia przeciwko cukrzycy. Wydarzenie pod patronatem Senatora RP prof. Ryszarda Góreckiego

Profilaktyka diabetologiczna, popularyzacja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu, a w tle malowanie starych dachówek. Zofia Wojciechowska zaprasza na interdyscyplinarne spotkanie  w Gościńcu Molo.

"Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali. Ogrody Zdrowia - Natura i psychologia - Dobra atmosfera i dobra energia". - pod takim tytułem w 7 i 8 listopada w Gościńcu Molo odbędzie się interdyscyplinarna akcja społeczna. W przedsięwzięcie zaangażowani są członkowie Stowarzyszenia Zielone Dzieci oraz Instytutu Hortiterapii realizacja nastąpi przy wsparciu Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM. Akcja ma na celu działanie przez edukację społeczeństwa w zakresie profilaktyki diabetologicznej oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego a także wsparcie szkoły społecznej w Lamkowie na Warmii.

 

 

Program

Data: 7 listopada 2014 r. Godz: 11:00 - 18.30
Miejsce: Gościniec Molo Mrągowo

10.00 -17.00 Interaktywne seminarium neurolingwistyczne, Hortiterapia novum w diabetologii prowadzenie Instytut Hortiterapii -  Zofia Wojciechowska

Blok 1.

https://www.facebook.com/events/1481624198792080/?notif_t=plan_user_joined

10.00 -10.30 Przywitanie uczestników i Gości. Briefing dla prasy.

10.30 - 11.30 Raport PANDEMIA CUKRZYCY 2014 - Raport społeczny o stanie cukrzycy w Polsce Novonordisk, warsztaty neurolingwistycznego programowania w rehabilitacji diabetologicznej red. Krzysztof Mika

11.30 -13.30 Ogród Zdrowia Natura i psychologia przeciwko cukrzycy: Wykład i warsztaty praktyczne z dietoterapeutą dr inż. Katarzyną Kowalcze ( w trakcie trwania seminarium indywidualne konsultacje z naszymi specjalistami, na koniec każdy otrzyma specjalne menu dla diabetyków)

14.00 - 14.30 Seminarium Hortiterapia bez tajemnic z udziałem zaproszonych Gości: Stowarzyszenie Dziedzictwo Natury

14.30 - 15.00 Kwiatowy upominek - Hortiterapia i florystyka - pokaz zajęć - warsztaty z udziałem specjalisty hortiterapeuty

15.00 Opowieści warmińskiej dachówki – bliski kontakt z kulturą i naturą czyli jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali

Czy kamienie mogą mówić? Nie wiem, ale dachówki na pewno. Zwłaszcza te warmińskie mogą opowiedzieć o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu - twierdzi prof. Stanisław Czachorowski.

https://www.facebook.com/events/588066581319599/?notif_t=plan_user_joined

7 listopada, godz. 15.00 do około 20.00
8 listopada . godz. 10.00-14.00

15.00 -17.00 Malowanie dachówek arteterapia w działaniu. Warsztaty malarskie i techniki decoupage z wykorzystaniem starych dachówek, pod okiem artystów. Prowadzący prof. Stanisław Czachorowski.

Malowanie do oporu – gadanie do dachówek, wspólne malowanie, rozmawianie, muzykowanie. Tak jak kiedyś ludzie spotykali się przy darciu pierza czy łuskaniu fasoli, tak teraz spotykamy się przy regionalnej twórczości, folkloryzmem zwanej. Będzie tez koncert, być może cymbalisty. Będzie więc klimatycznie niczym w Soplicowie Pana Tadeusza.

W roli nauczycieli-doradców uczestniczyć będą:
Anna Wojszel (Wipsowo)
Agnieszka Pacyńska-Czarnecka (Olsztyn-Lamkowo)
Stanisław Czachorowski (Olsztyn)
Zofia Wojciechowska (Mrągowo)

Zapraszamy również do Ogrodu Zdrowia w Zamku Książ