Historia Mrągowa widziana przez pryzmat starych fotografii

Opowiedz nam historię Mrągowa widzianą przez pryzmat własnych przeżyć. Przeszukaj domowe archiwa w poszukiwaniu starych zdjęć  i weź udział w naszej sentymentalnej podróży. 

Jak wyglądało Mrągowo kilkadziesiąt lat temu?
Urodziłem się w 1978 roku w Mrągowie. Pierwszym dom, który pamiętam znajdował się w jednej pod mrągowskiej wsi.  Z rodziną zmienialiśmy miejsce zamieszkania kilka razy. Kolejne to budynek z płyty przy ul. Młynowej (dawniej Świerczewskiego). Pamiętam jako dziecko ogromny zbudowany z kolorowych, malowanych farbą oleją rurek statek na placu zabaw. Co się z nim stało? Wtedy to, w latach 80-tych (chyba na początku) piaszczystą drogę z wieloma kałużami gdy padało wyasfaltowano.  Potem mieszkaliśmy w Nikutowie, obecnej dzielnicy miasta. Wtedy jednak szyld oznaczający początek Mrągowa znajdował się kilkaset metrów wcześniej, na końcu ogródków działkowych Perkoz. Istniał jeszcze PGR. Gdzieś pod koniec lat 80-tych rozpoczęto budowę nowej siedziby. Obecnie widać szary dwupiętrowy budynek z czerwonym dużym napisem „na sprzedaż” , PGR się rozpadł, a budowy nie zakończono.
Przez tych kilka lat mojego życia Mrągowo bardzo się zmieniło! Kto pamięta pogięty asfalt zamiast brukowanej promenady? Na Roosevelta nikt się nie zapuszczał, obecnie to centrum miasta. Stary amfiteatr, stary wyciąg narciarski na Górze Czterech Wiatrów czy nad j. Czarnym, nieistniejący zakład im. Hanki Sawickiej, imprezy miejskie na obecnym pl. Jana Pawła II, żołnierze w jednostce wojskowej w wiele innych?

Podziel się swoimi wspomnieniami!
Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej oraz mrągowskie Muzeum kontynuują akcję zbierania starych zdjęć Mrągowa.

Pod koniec 2012 roku rozpoczęliśmy gromadzenie starych zdjęć Mrągowa. Odzew był na tyle duży, że udało się zorganizować wystawę w mrągowskim muzeum. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zobacz relację z otwarcia wystawy…

Prosimy o dostarczanie do siedziby LOTu, przy ul. Warszawskiej 26 (Informacja Turystyczna w Centrum Kultury i Turystyki) lub do Mrągowskiego Muzeum (ul. Ratuszowa 5 w Ratuszu) zdjęć (najlepiej skanów zdjęć), na których poza ludźmi widoczne są elementy architektoniczne miasta. Organizatorom akcji zależy zwłaszcza na skanach zdjęć.

Nie chcemy pozbawiać Państwa wspomnień, a wszystkie przekazane zdjęcia po zeskanowaniu będą oczywiście zwrócone. Chodzi nam o stworzenie galerii zdjęć, które wykorzystywane byłyby przy różnych okazjach. Fajnie byłoby zobaczyć, zwłaszcza pewnie dla młodzieży, jak wyglądało nasze miasto w latach 40-tych 50-tych, czy 60-tych - mówi Robert Wróbel, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz kierownik Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej.

Celem naszego stowarzyszenia jest m.in. zachęcanie mieszkańców do poznawania historii miasta. Zachęcam wszystkim mieszkańców, a zwłaszcza członków Towarzystwa do wspomożenia naszej inicjatywy - mówi Andrzej Bandurek, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej.

Wystawa zdjęć już w marcu 2015 roku! Na bieżąco zdjęcia będą umieszczane w Galerii Zdjęć na stronie Lokalnej Organizacji Turystycznej www.it.mragowo.pl.
Zobacz w galerii "
Mrągowo po 1945r." jakie zdjęcia już nam przekazano.