Zobacz "gadające dachówki", spróbuj potraw z menu diabetyka i otrzymaj horti upominek! To wszystko czeka na Ciebie podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Mrągowie. Spotkanie odbędzie się w piątek 14 listopada o godz. 14.00 w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej.

Szanowni Państwo, 

od piątku realizowaliśmy w Mrągowie specjalny program pt." Natura i psychologia przeciwko cukrzycy" - interaktywne seminarium połączone z warsztatami i treningiem. Spotkania Ogrody Zdrowia poświęcone cukrzycy i hortiterapii to przykład jak można na Warmii i Mazurach przedłużyć sezon turystyczny. W Mrągowie przez dwa dni spotykali się specjaliści od dietoterapii i psychologii diabetologicznej oraz artyści by z zastosowaniem warsztatu hortiterapii (ogrodoterapii) budować pozytywne relacje i rozmawiać z osobami chorymi na cukrzycę. Na zajęciach odbywały się konsultacje z opiekunami i członkami rodzin diabetyków.  W przyjaznej atmosferze, przy kuchennym stole z dietorepeutą dr inż. Katarzyną Kowalcze przygotowaliśmy potrawy. Niezmiernie ciekawe były warsztaty neurolongwistycznego programowania z red. Krzysztofem Miką. Wszystkie te działania uzmysłowiły nam jak ważną rolę w procesie rehabilitacji ogrywa prawidłowa komunikacja. Istotą budowanie relacji między pacjentem a terapeutą jest umiejętność słuchania i zrozumienia problemów innego człowieka, w tym osoby dotkniętej cukrzycą.

W specjalnym programie Mazury dla Diabetyków połączyliśmy horti-, arte-, dieto - i psychoterapię Terapię. I to jest pomysł na turystów i z Warszawy, i z Paryża. Można przyjechać na Mazury by spróbować swoich sił w sztuce, nauczyć się rozumieć przyrodę, a przede wszystkim " ogarnąć się w cukrzycy" . Mrągowo pierwsze podejmuje tak innowacyjne działania. Seminarium towarzyszył plener prowadzony przez prof. Stanisława Czachorowskiego, który łączył w sobie praktyczną hortiterapię z arteteterapię inspirowaną kontaktem z naturą. Pomalowane dachówki ozdobiły rośliny i mazurskie krajobrazy. Malując wspólnie z uczestnikami seminarium, którzy przyjechali do nas z odległych części Polski wykonaliśmy ponad 50 prac. Wspaniałych dzieł z mazurskich dachówek, wszystko dla dzieci z warmińskiej szkoły w Lamkowie. W prosty sposób edukujemy i niesiemy pomóc innemu miastu, a także przez empatię uczymy się zrozumieć specyfikę choroby takiej jak cukrzyca.

 

Czujemy się zaszczyceni mogąc Was zaprosić na uroczyste spotkanie, które organizujemy w piątek 14 listopada o godz. 14.00 w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą. Ogrody Zdrowia zagoszczą w Czytelni Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Warszawskiej 51 w Mrągowie.  Odbędzie się pierwszy publiczny pokaz prac pleneru "Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali", który towarzyszył seminarium " Hortiterapia novum w diabetologii. Natura i psychologia w walce z cukrzycą. Edukacja diabetologiczna przez warsztaty hortiterapeutyczne". 

Zapraszamy serdecznie, przekazuję pozdrowienia do diabetyków i członków ich rodzin. Zapraszam na to spotkanie nauczycieli i terapeutów,  trenerów a także działaczy organizacji społecznych, pracowników JST także operatorów turystyki i właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Każdy z uczestników będzie mógł w tym dniu spróbować potraw przygotowanych wg. diabetologicznego menu dr inż. Katarzyny Kowalcze naszego dietoterapeuty oraz otrzymać specjalny horti upominek - coś na zdrowie od magazynu Diabetyk.

Serdeczności !

​Zofia Wojciechowska

Instytut Hortiterapii Zielony Promień

prezes Stowarzyszenia Zielone Dzieci​