Gadające Dachówki ponownie zagoszczą w Mrągowie. Tym razem w światecznym klimacie przy rozmowach o dawnych bożonarodzeniowych zwyczajach Mazurów. Dachówkowy plener malarski odbędzie się w niedziele 14 grudnia 2014r. o godz. 12.00 w Gościńcu Molo w Mrągowie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie świątecznie rozgadane spotkanie w Mrągowie. Malarski plener Gadające dachówki połączony z nauką i ciekawą rozmową o dawnych zwyczajach świątecznych na Mazurach, o pięknie przyrody i możliwości jej wykorzystania w naszym codziennym życiu, a także o horti sposobach na aktywność nie tylko społeczną ale i gospodarczą. Zielony horti networking. Wśród materiałów unikatowa szklana dachówka z zamku Książ, a także znajdziecie fotografie specjalnie wybrane do przeniesienia tzw. transferem na dachówkę. Wszystkie fotogramy przez artystów i pracowników MKT  - LOT to bliskie sercu, klimatyczne miejsca z miasta Mrągowa. Razem z nami twórcy z Warmii i Mazur oraz gość specjalny Hnna Brakoniecka i jej niesamowite rozgadane teksty. W tym dniu będą także świąteczne niespodzianki - jakie ? powiemy na spotkaniu  - już czekają na Gości. Każdy może przynieść swoją dachówkę i swoją opowieść. Pokażemy w jaki sposób można wykonać unikatowy prezent po choinkę i pomożemy przygotować gadającą dachówkę. Szczególnie ciepło zachęcamy dzieci i rodziców, czekamy na całe grupy rodzinne. Mamy także coś ciekawego dla diabetyków, gdyż  będzie rzecz o pożytecznych i smacznych kwiatach, zielonej horti diecie. Uwaga ! I chwastach w kuchni. 

Popularyzacja wiedzy przyrodniczej i edukacja ekologiczna mogą mieć różną formę. Na przykład malowanych dachówek z kodami QR. Akcja z "gadającymi dachówkami" rozwija się w najlepsze. Jest to etap wdrażania innowacji. Stare dachówki pochodzą z różnych miejsc naszego regionu. Zamiast być wyrzucone na śmietnik zamieniają się w piękne dekoracje. Kryją w sobie bogatą historię życia codziennego w naszym regionie. Odkrywanie tej historii jest edukacją historyczną. Motywy na dachówkach w większości nawiązują do przyrody regionu, popularyzują wiedzę o regionalnej różnorodności biologicznej. Jest to więc także edukacja przyrodnicza (ekologiczna). Poprzez naklejone na dachówkach kody QR artystyczne rękodzieło łączy się z nowoczesną elektroniką. Za pomocą smartfonów czy tabletów, kody QR umożliwiają szybkie dotarcie do opowieści o lokalnej różnorodności biologicznej (wcześniej zamieszczone w internecie). W taki sposób łączy się dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze z nowoczesnymi technologiami informatycznymi.

Gadające dachówki to cykl spotkań w przestrzeni publicznej, integrujących społeczność lokalną i nawiązujących przez sztukę do budowania tożsamości regionalnej. Projekt łączy w sobie oryginalną edukację przyrodniczą z aktywnością artystyczną oraz odbudowywaniem relacji międzyludzkim. Łączy także tradycyjne techniki plastyczne i wiedzą biologiczną z nowoczesnością i mobilnym internetem.

Zapraszamy Zofia Wojciechowska i Stanisława Czachorowski