W miejscowości Stamka znajduje się głaz narzutowy "Pomnik Wolności Ojczyzny". Położony jest na skraju lasu za gospodarstwem rolnym. By do niego dojść należy, idąc od  Mrągowa, skręcić w pierwszą szeroką szutrową drogę w prawo w kierunku Stolarni (jeszcze przez tablicą miejscowości Stamka). Droga prowadzi przy kilku domach. Przy ostatnim budynku, przed lasem skręcić w lewo na pole. Stąd idziemy do kamienia ok 400 m. Idąc skrajem lasu, dochodzimy do widocznej przecinki w lesie. Dochodzimy do niewielkiej górki z wykarczowanym lasem po prawej. Szeroka droga skręcająca w prawo, po chwili wchodzi w las kierujac się w lewo. Na skraju lasu schodzimy z drogi w prawo, w szeroką leśną przecinkę. Od tego miejsca 10 m, za górką leży głaz.

Mierzy w obwodzie 1150 cm i ma ponad 2 metry. Umieszczony jest na metalowej konstrykcji, która miała umożliwić zwiezienie głazu, jednak działania podjęte przez leśników i mieszkańców pozwoliły go uchronić. Głaz jest pomnikiem przyrody, uznanym w roku 2001.

W najbliższym czasie z pewnością zorganizujemy rajd rowerowy w to miejsce! Śledźcie kalendarz imprez Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Mrągowska".

Inspiracją do odbycia spaceru w tamte strony stała się książka "Pomniki przyrody Ziemi Mrągowskiej" wydana w roku 2012 przez Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej "SEEiK". Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Przeczytaj o innych głazach Ziemi Mrągowskiej...