Do kwietnia powstanie regionalny serwis wycieczkowy po Warmii i Mazurach, w którym wykorzystane zostaną zbiory wirtualnego archiwum zabytków zeskanowanych w formacie 3D - poinformowało Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

Jak powiedziała PAP koordynatorka projektu Magdalena Czarnocka-Kaptur, atrakcją serwisu będą zabytkowe eksponaty z sześciu muzeów regionu oraz obiekty architektoniczne, w tym charakterystyczne dla krajobrazu Warmii przydrożne kapliczki, zeskanowane w technice 3D.

Każde z tych miejsc opatrzone będzie w opisy i zdjęcia na stronie cyfrowewm.pl. Na tej podstawie internauci będą mogli wyznaczać własne szlaki wędrówki on-line. Dzięki zastosowaniu kodów QR (Quick Response - szybka odpowiedź) mogą pobrać wybraną trasę na urządzenie mobilne, smartfony czy tablety.

Projekt "Wirtualne zabytki Warmii i Mazur" realizuje elbląskie Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Na razie w serwisie znalazły się trójwymiarowe obrazy 25 muzealnych eksponatów i 10 kapliczek oraz ponad 100 zdjęć zabytkowych obiektów z opisami. Rozbudowa serwisu ma zakończyć się do kwietnia.

"Pod koniec ub. roku kupiliśmy skaner geodezyjny do skanowania obiektów wielkogabarytowych. Umożliwi to prezentację w formacie 3D budynków, w tym wiatraka czy zabytkowej chaty ze skansenu w Olsztynku" - powiedziała Czarnocka-Kaptur.

Użytkownicy serwisu wycieczkowego będą też mogli zagrać w multimedialną grę edukacyjną o historii regionu, której fabuła będzie oparta na jednej z warmińskich legend.

Elbląski "Światowid" otrzymał na te działania dotację w wysokości ponad 400 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. (PAP)