W Walentynki w ponad 200 krajach, w tym w 40 miastach w Polsce kobiety i mężczyźni razem zatańczą, aby zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet.

W Mrągowie akcja społeczna NAZYWAM SIĘ MILIARD / ONE BILLION RISING POLAND odbędzie się 14 lutego 2015 o godz. 11.30 na Placu Unii Europejskiej z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „BAB-SKA” w Mrągowie współpracującym  wraz z Alicją Jakubiak – ZUMBA. ZAPRASZAMY!

Patronat nad akcją objęła Burmistrz Miasta Mrągowo.

Akcję wspierają: CKiT Mrągowo, Firma WOW, Radio Zet Gold, Kurier Mrągowski.


NAZYWAM SIĘ MILIARD / ONE BILLION RISING POLAND

POWSTAŃ | PRZEMÓW | TAŃCZ! PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET

HISTORIA AKCJI

14 LUTEGO 2013 ROKU w ponad 200 krajach i 30 miastach w Polsce kobiety, dziewczęta i dziewczynki, a także mężczyźni, którzy naprawdę kochają i wspierają kobiety, zatańczyli przeciwko przemocy wobec kobiet.

14 lutego - w Walentynki, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku

Skąd się wziął pomysł na akcję?

Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:

Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą - raz na zawsze - zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie...

Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!

I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku

onebillionrising.org

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię.

Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

SYTUACJA W POLSCE

Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego. W tym ok. 200-250 tysięcy to kobiety, które doświadczyły gwałtów, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych!

Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów, nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.