W niedzielę 18 stycznia odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek Złotego Człowieka w konkursie „Gazety Olsztyńskiej”.

Złoty Człowiek i Chochoł to podsumowanie 2014 roku i ważnych dla regionu działań podejmowanych w 5 kategoriach.

W kategorii Gospodarka statuetkę otrzymał Pan Marek Szabelski za stały i bardzo dynamiczny rozwój Cukiernia Piecki, firmy działającej od zawsze w sposób społecznie odpowiedzialny na rzecz upowszechnienia mazurskich tradycji. Za zdobycie certyfikatu Dziedzictwo Kulinarne Warmii i Mazur, za najsmaczniejszą regionalną żywność, za jego wkład w utworzenie Muzeum Regionalnego.

Złoty Człowiek w kategorii Nauka i Edukacja trafił w ręce Zofii Wojciechowskiej i Stanisława Czachorowskiego za projekt Gadające dachówki.

"Gadające Dachówki" to projekt jaki realizujemy wszyscy wspólnie - połączony z nauką i ciekawą rozmową o dawnych zwyczajach na Mazurach, o pięknie przyrody i możliwości jej wykorzystania w naszym codziennym życiu, a także o HORTI sposobach na aktywność. Wśród materiałów jakich używamy znajdują się warmińskie, mazurskie dachówki i inne stare niepotrzebne nikomu dachówki a także jest wśród nich unikatowa szklana dachówka z zamku Książ. Mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś i osobiście pogadacie z Gadającymi Dachówkami – mówi Zofia Wojciechowska.
 

fot. Robert Wróbel