Centrum Kultury i Turystyki, w ramach współpracy z Fundacją Cinema Art, zaprasza w dniach 16-17 marca 2015 r. na pokaz pokonkursowy 8. GRAND OFF. Będziecie Państwo mieli okazję obejrzeć 12 nagrodzonych filmów w 10 kategoriach.

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

Festiwal Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza w Polsce inicjatywa promująca kino niezależne. To również jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie. Misją Grand OFFu jest zaprezentowanie i wyróżnienie najlepszych niezależnych filmów nadsyłanych z różnych zakątków świata, a także nagrodzenie ich twórców. Realizacja celu odbywa się na drodze  nominowania zgłoszonych produkcji. Laureaci wyłonieni są przez członków Kapituły Grand OFF – reprezentantów środowisk filmowych z 30 krajów świata. Zwieńczeniem festiwalu jest uroczysta ceremonia rozdania nagród – od 2006 roku organizowana w Warszawie, każdorazowo gromadząca 400 wybitnych postaci światowego kina. Po festiwalu wszystkie prezentowane filmy pokazywane są w kinach studyjnych w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce.

Początkowo filmy nadsyłano tylko z kontynentu europejskiego. Były one nominowane w 9 kategoriach: fabuła, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, dokument, animacja. W 2008 roku nominacje ogłoszono również w kategorii: najlepszy film pozaeuropejski. Ze względu na przerastające oczekiwania zainteresowanie nową kategorią, a także ciepłe przyjęcie członków kapituły Grand OFF i polskiej widowni, podwoje honorowych nagród Grand OFF zostały otwarte na filmy z całego świata. W ten sposób Grand OFF – Europejskie Nagrody Filmów Niezależnych stały się Grand OFF – Światowymi Nagrodami Filmów Niezależnych, a następnie Grand OFF – Najlepszymi Niezależnymi Filmami Świata. W 2012 roku na specjalną prośbę Allana Starskiego utworzono dodatkową kategorię: scenografia i kostiumy.

W 2013 roku nadesłano niemal 1300 produkcji z blisko 80 krajów świata. Zawsze jednak nominację otrzymuje ok. 50 filmów, natomiast do laureatów trafia 10 statuetek.

źródło: http://www.grandoff.eu/idea/FESTIWAL GRAND OFF - Najlepsze Niezależne Filmy Świata
pokaz pokonkursowy

Mrągowo, 16-17 marca 2015 r., rozpoczęcie godz. 17.00PONIEDZIAŁEK

Kategoria: NAJLEPSZY AKTOR
Tytuł: 7ÈME CIEL / 7TH HEAVEN [39’]  (ograniczenia wiekowe: od 16 lat)
Reżyseria: Guillaume Foirest. Kraj pochodzenia: Francja
Sofiane mieszka w bloku na obrzeżach Paryża. Jest brutalny – wzorem przyjaciół z gangu. Jednak podobają mu się mężczyźni. Dzięki tej sprzeczności, ucieleśnia zagubienie dzisiejszej bezrobotnej młodzieży, która straciła moralny kompas i żyje w wycofaniu.

Kategoria: NAJLEPSZA REŻYSERIA
Tytuł: CZĘSTOTLIWOŚĆ DRGAŃ ['31]
Reżyseria: Arek Biedrzycki Kraj pochodzenia: Polska
Natalia wraca do kraju po siedmiu latach emigracji. W Polsce zostawiła swoją córeczkę Helę i matkę Zofię. Jest gotowa wcielić się w rolę prawdziwej matki. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest już za późno, by przedrzeć się do świata dziewczynki, świata z którego przed laty uciekła; świata rządzonego niegdyś twardą ręką ojca.

Kategoria: NAJLEPSZA FABUŁA
Tytuł: THE MASS OF MEN ['17]
Reżyseria: Gabriel Gauchet. Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Richard, bezrobotny 55-latek, przybywa spóźniony 3 minuty na spotkanie w urzędzie pracy. Pracowniczka, stosując się do ograniczeń systemu, w którym pracuje, jest zmuszona ukarać go za opieszałość. Aby uniknąć pogrążenia w nędzy, Richard podejmuje rozpaczliwe środki.

Kategoria: NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Tytuł: ELOEIM YAKAR / DEAR GOD [13’]
Reżyseria: Erez Tadmor, Guy Nattiv. Kraj pochodzenia: Izrael
Film przedstawia romantyczną Jerozolimę widzianą oczami Aarona, prostego człowieka, który strzeże Ściany Płaczu. Pewnego dnia piękna, tajemnicza kobieta zostawia notkę pomiędzy świętymi kamieniami, a Aaron postanawia spełnić jej najgłębsze pragnienie, ucząc się jednocześnie, że miłość to przede wszystkim komunikacja.

Kategoria: NAJLEPSZA ANIMACJA
Tytuł: HASTA SANTIAGO / TO SANTIAGO [13’]
Reżyseria: Mauro Carraro. Kraj pochodzenia: Szwajcaria
Podróż Mapo Drogą Świętego Jakuba. Na tej legendarnej trasie będzie przemierzać miasta i spotykać innych piechurów, którzy nie zawsze mają ze sobą plecak.

Tytuł: BAJKA O JASIU I MAŁGOSI / TALE OF HANSEL AND GRETEL [18’]
Reżyseria: Daniel Zagórski. Kraj pochodzenia: Polska
Film animowany o obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich „Jugendverwahrlager” (1942-45), ukrytym w środku łódzkiego getta.

WTOREK

Kategoria: NAJLEPSZA AKTORKA
Tytuł: MAZUREK / THE EASTER CRUMBLE [31’]
Reżyseria: Julia Kolberger. Kraj pochodzenia: Polska
To nie będą udane święta… Do Urszuli i Marka na wielkanocne śniadanie przyjeżdżają Stefan i Ewelina. Od razu do głosu dochodzą utajone pretensje i żale ze wspólnej przeszłości. Sprawy komplikują się na poważnie, gdy pojawia się Ada, córka Urszuli. Przyleciała z Anglii ze swoim nowym narzeczonym, który znacznie odbiega od wyobrażeń matki… Śniadanie zmienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu.

Kategoria: NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Tytuł: GARÇONNE / FLAPPER [29’]
Reżyseria: Nicolas Sarkissian. Kraj pochodzenia: Francja
Lata 20. gdzieś na francuskiej wsi. Lato. Lisa (17) unika burżuazyjnej nudy rodzinnej. Głęboko na dnie jeziora ujawnia się...

Kategoria: NAJLEPSZY DOKUMENT
Tytuł: MINERITA [27’]
Reżyseria: Raul De la Fuente. Kraj pochodzenia: Hiszpania
Minerita to historia trzech kobiet – Lucíi (40), Ivone (16) i Abigail (17) – które pracują jako straż nocna kopalni lub jej wewnątrz, walcząc o przetrwanie w nieludzkim piekle. Ich jedyną bronią jest ich odwaga … i dynamit.

Kategoria: NAJLEPSZE KOSTIUMY I SCENOGRAFIA
Tytuł: PORTRAITS DE MAÎTRESSES / PORTRAITS OF MISTRESSES [14’]
Reżyseria: Rocco Labbé. Kraj pochodzenia: Francja
W tętniącym życiem, uroczym i ekstrawaganckim Paryżu końca XIX wieku, czterech dżentelmenów pije i pali. Każdy z nich wspomina – w sposób wzruszający, komiczny lub tragiczny – historię kobiety, którą kochał. Poprzez te piękne portrety kochanek, każdy przyznaje się do swojej głębokiej porażki.

Tytuł: MY LIGHT IN DARKNESS [14’]
Reżyseria: Henrik Martin Dahlsbakken. Kraj pochodzenia: Norwegia
Nagłe spotkanie samotnego włóczęgi i młodej dziewczyny prowadzi do niespodziewanej przyjaźni.

Kategoria: NAJLEPSZY MONTAŻ
Tytuł: THE MOURNING HOUR [16’]
Reżyseria: Susan Cohen. Kraj pochodzenia: USA
Lata 50., Stany Zjednoczone. Virginia Bakely wyrusza w emocjonalną i psychologiczną podróż przebudzenia na wieść o śmierci męża.