Ostatniego dnia lutego (28.02.2015) odbył się rajd pieszy do "Pomnika Wolności Ojczyzny" znajdującego się w Stamce koło Polskiej Wsi. Pomnik to ogromny głaz narzutowy.

Pogoda mimo że zamówiona, zrobiła nam psikusa i zamiast słońca przez cały dzień była mglista jesienna aura. Na szczęście
nasi piechurzy nie wystraszyli się i po godz. 11:00 wyruszyliśmy spod Centrum Kultury i Turystyki. Podczas marszu okazało się, że pogoda była jednak idealna na długi spacer - bezwietrzna i ciepła. Smaczku wyprawie dodawał jesienny klimat, który okrywał piękne mazurskie krajobrazy tajemniczą mgłą.

W Polskiej Wsi zatrzymaliśmy się, aby zobaczyć
zabytkowy cmentarz ewangelicki wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych w 1986 roku. Nie jest to na pewno typowa destynacja turystyczna, ale zabytkowym cmentarzom należy się wyjątkowa uwaga, ponieważ są ginącym elementem mazurskiego krajobrazu. Kto wie, jak długo podziwiać będziemy stare mazurskie aleje drzewne,  drewniane chałupy czy właśnie zabytkowe cmentarze?

Przeczytaj:
Szlak sentymentalny po starych cmentarzach
Przeczytaj:
Zabytkowe cmentarze w powiecie mrągowskim

W Polskiej Wsi zatrzymaliśmy się również nad jeziorem Juno, by podziwiać wychylającą się zza mgieł wieżyczkę kościoła w
Szestnie.

Po ok. 2 godzinach dotarliśmy do celu. Głaz zrobił na nas duże wrażenie. Był ogromny. W obwodzie mierzy 1150 cm i ma ponad 2 metry wysokości. Umieszczony jest na metalowej konstrukcji, która miała umożliwić zwiezienie głazu, jednak działania podjęte przez leśników i mieszkańców pozwoliły go uchronić. Głaz jest pomnikiem przyrody, uznanym w roku 2001.

Do Mrągowa wróciliśmy po godz. 15:00. Po drodze mieliśmy okazję oglądać kapliczki i przydrożne krzyże - dość rzadko wystąpujące na Mazurach, ponieważ są to elementy krajobrazu charakterystyczne dla Warmii, nie bez powodu zwanej Świętą.

Rajd zorganizowała Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska", Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej oraz Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z rajdu.

Beata Gida

 

fot. Beata Gida