Urodzona na Mazurach pisarka wprowadza nas w świat fascynujący i pociągający, w którym nie brakuje życiowych dramatów. Nowa opowieść Heleny Piotrowskiej „Zakrętasy” pokazuje skomplikowane losy mieszkańców skrawka Prus Wschodnich - wsi Górkło, zwanej niegdyś Gurklen.

"Zakrętasy" Heleny Piotrowskiej wydało Stowarzyszenie Powinniśmy.


Recenzja książki "Zakrętasy":

Nowa opowieść Heleny Piotrowskiej „Zakrętasy” pokazuje skomplikowane losy mieszkańców skrawka Prus Wschodnich w obliczu wielkiej ucieczki ludności niemieckiej, wejścia Armii Czerwonej, jak też powojennych konfliktów narodowościowych za polskich czasów na Warmii i Mazurach. Choć książka zajmuje się tylko dziejami rodzin w jednej małej wsi Górkło, zwanej niegdyś Gurklen, to jednak z tej perspektywy widać jakby historię całego regionu, zawiłości losów wprzęgniętych w codzienne życie – narodziny, śmierć, pracę, pasje, miłość, wojnę, biedę, czy też przemiany społeczne, jakie zachodziły na tym terenie, nietolerancję, walkę i przywiązanie do swej małej ojczyzny. Jednak, jak pokazuje autorka, ojczyzna dla tych ludzi nie była ani Polską, ani Niemcami. Dla nich to ich podwórko, dom, sąsiedzi, przyjaciele, z którymi przez lata żyli w dobrej komitywie. Autorka śledzi zawiłości losów, właśnie zwane zakrętasami: Sokołowskich, Wilutzkich, Bahrów, Barkowskich, Protschów, Michałowskich i wielu innych, ich rodzinne i sąsiedzkie powiązania na tle starej, bo liczącej prawie 600 lat mazurskiej wsi, leżącej na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, wsi nieco na uboczu wielkiej historii, co nie znaczy, że mniej ważnej. Jak się bowiem okazuje, historii narodów nie tworzą ci wielcy ze szczytów władzy, ale ludzie właśnie z takich małych miejscowości, którzy w codziennym trudzie budują swój byt, nie zabiegają o rozgłos, ale o to, by godnie i spokojnie pracować, wychowywać swoje potomstwo i cieszyć się urokami życia.
CZYTAJ WIĘCEJ

Zachęcamy do zakupu książki w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej (Centrum Kultury i Turystyki), ul. Warszawska 26, Mrągowo. Cena książki to 40 zł.