Jedną z większych atrakcji Szestna znowu można zwiedzać. Wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi, którzy oczyścili z liści i gałęzi teren ruin jedynego zamku krzyżackiego w powiecie mrągowskim.

Szestno to jedna z najstarszych mazurskich miejscowości z bogatą i ciekawą historią. Obecnie to mała miejscowość, o świetności której już zapomniano, a o której świadczą ruiny zamku i masywna, górująca nad okolicą obronna wieża kościoła gotyckiego.

Zmniejszenie znaczenia Szestna rozpoczęło się w II poł. XIX wieku, gdy zbudowano kolejkę wąskotorową, która przyniosła poprawę sytuacji gospodarczej Mrągowa, ale nie Szestna.

Dzisiaj dzięki dobremu położeniu niedaleko Mrągowa, przy drodze do Kętrzyna oraz dzięki wielu atrakcjom związanymi z historią, Szestno może stać się ciekawą wsią średniowieczną.

Jakie średniowieczne cechy ma Szestno?
- średniowieczny kościół
- ruiny zamku krzyżackiego
- teren obecnego Kombinatu Rolnego (dawny PGR) zachował do dziś swoją funkcję bo to dawne podzamcze o charakterze gospodarczym.
- średniowieczny układ ulicówki (do dzisiaj prawdopodobnie parcele wzdłuż ulicy są wielkości średniowiecznych) z charakterystycznym placem rynkowym przed kościołem. Szestno posiadało prawo organizacji targów  

Od roku 2010 Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” (LOT „Ziemia Mrągowska”) podejmuje działania popularyzujące atrakcje turystyczne Szestna:

2010 ulotka o kościele w Szestnie (w
j. polskim, niemieckim, angielskim)
2011
oznakowanie zielonego szlaku rowerowego „Wokół j. Juno”
2012 LOT wspomógł opracowanie wniosku na temat  Szestna w konkursie
„Atlas niezwykłych miejsc Warmii i Mazur”  II miejsce w konkursie.
2013 oznakowanie czarnego szlaku pieszego „Szestno”
2014 Od stycznia do marca odbyły się cztery wizyty członków LOT „Ziemia Mrągowska”, Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg oraz Muzeum w Mrągowie podczas których oczyszczono ruiny zamku z zarośli oraz samosiewek. W prace w kwietniu, podczas których usuwano liście, włączyli się aktywnie mieszkańcy miejscowości.
2015 Po otrzymaniu zezwoleń na wycinkę drzew zagrażających bezpieczeństwu osób przebywających na terenie ruin przystąpiono do wycięcia kilkudziesięciu drzew. W dniu 11 kwietnia br. mieszkańcy, podczas pikniku, oczyścili teren z liści.

Obecnie ruiny zamku można zwiedzać! Zapraszamy.

 

2008 rok
2011 rok
  2014 rok
   2015 rok