Centrum Kultury i Turystyki już 16 maja ponownie poRUSZy Mrągowo. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowe choreografie Pracowni Tańca Pryzmat z Olsztyna oraz grupy Pląs z Białegostoku. Premierowy spektakl przygotowała także Mrągowska Scena Tańca Współczesnego. Prezentacjom scenicznym towarzyszyć będą warsztaty kontakt improwizacji prowadzone przez Annę Haracz oraz wystawa fotografii Art Color Ballet.

prezentacje tańca współczesnego MŁODE FORMY w nowej odsłonie!

16 maja o godz. 18.00 na scenie Centrum zagości taniec! Trzy zespoly taneczne (z Olsztyna, Białegostoku i Mrągowa) zaprezentują spektakle oraz choreografie, które mamy nadzieję poruszą widzów! Wyjątkowe prezentacje, moc tańca i wrażeń artystycznych już niebawem w CKiT. Prezentacje odbywają się w ramach projektu "poRUSZone MIASTO!" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp na bezpłatne ZAPROSZENIA do odbioru w recepcji CKiT, w godz. 14 - 21, tel. 89 743 34 66 od 11 maja

Wystąpią:

PRACOWNIA TAŃCA PRYZMAT - grupa twórcza fundacji tańca i sztuki ARToffNIA

Grupa założona w 2007 r. w Olsztynie przez Katarzynę Grabińską, opiekuna artystycznego i choreografa zespołu. Tworzą ją ludzie, których językiem przekazu jest taniec współczesny. Zespół poszukuje inicjatyw „pachnących" świeżością, eksperymentuje i stawia na fuzje różnych form, wypracowując własny wyraz sceniczny. Pracownia wraz z fundacją realizuje autorskie spektakle, projekty interdyscyplinarne oraz edukacyjne, spotkania środowiska sztuki tanecznej, prowadzi stałą działalność edukacyjną dzieci, młodzieży i dorosłych. Tancerze biorą udział w realizacji oper w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (Amahl i nocni Goście, Jaś i Małgosia, Dziadek do Orzechów) oraz w Olsztyńskim Planetarium (Księżyc w Poetyce Pink Floyd). Zespół prezentuje wysoki poziom artystyczny, co potwierdzają nagrody zdobyte na ogólnopolskich przeglądach tańca współczesnego.

spektakl - The SELFIES

tańczą i wykreowały: Monika Parafiniuk, Paulina Spiel, Katarzyna Rutkowska, Kamila Olszewska

choreografia i koncepcja: Katarzyna Grabińska

konsultacje reżyserskie: Tatiana Asmolkova

kostiumy: Lidia Panfil

Wytańczyć granicę manipulacji, której wszyscy codziennie jesteśmy poddawani… Lokowanie produktu, reklama, kampanie, opinia publiczna, media, władza – to dzisiejsi KREATORZY MODY, KREATORZY NASZEJ ŚWIADOMOŚCI, którzy wkraczają umiejętnie i subtelnie do naszego życia. Siła tych mechanizmów jest wszechogarniająca. Wolny rynek, a wolność wyboru jest tylko złudzeniem. Podlegamy, bowiem warunkom nam narzucanym, w świecie zdeterminowanym pogonią za ciągłym postępem, wizualnością, iluzją, castingami, kreacjami na sprzedaż, marketingiem.  Czy dzisiaj miarą naszej rzeczywistości jest ilość „lajków” na facebooku ?

Temat manipulacji, jej siły, a także jej granic szczególnie zainteresował Pracownię Tańca Pryzmat. W środku tych zachowań zawsze stoi człowiek. Zespół próbuje ukazać obraz skomplikowanych relacji, w rzeczywistości gdzie nawet uczucia i ludzkie ciało stają się produktami. Bo czy można żyć z twarzą inną niż swoją?

"Selfie" -  zdjęcie zrobione sobie samemu i wrzucone na portal społecznościowy - to najpopularniejsze słowo roku 2013 według twórców słowników Oxford University Press.

PLĄS Białostocka Grupa Tańca

PLĄS jest najstarszą grupą taneczną działającą w Białymstoku. Pracuje nieprzerwanie od 30 lat! Od 2009 r. PLĄS jest jednym z zespołów Studia Tańca FIRESTEP, a jej instruktorem jest Joanna Malitka. Zespół jest bardzo aktywny, uczestniczy w wielu projektach i przedsięwzięciach, z powodzeniem bierze udział w festiwalach i przeglądach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Pracuje w oparciu o elementy techniki tańca współczesnego, modern, jazz. Realizowane choreografie są najczęściej impresjami na dany temat, ruchem opowiadającymi o otaczającym nas świecie. W dużej części zastosowane rozwiązania taneczne powstają z improwizacji samych tancerzy, którzy biorą aktywny udział w procesie twórczym. W 2014 r. pracę z zespołem rozpoczęła Dorota Baranowska.

Grupa zatańczy dwie choreografie: DORMITORIUM oraz MYŚLI WSPÓŁIGRANIE.

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego

MSTW istnieje w CKiT od 2002 r. Założycielką i choreografem zespołu jest Marta Szymborska. Naszym językiem jest taniec współczesny, który ma nieograniczone możliwości wyrazu, rozwija ciało i umysł. Grupa tworzy własne choreografie i spektakle, występuje na mrągowskiej scenie oraz w przeglądach tanecznych, znajdując się w gronie laureatów. Tancerki biorą udział w warsztatach i projektach tanecznych. Tworząc własny styl sceniczny często działamy na pograniczu sztuk. Tańca, teatru, muzyki, które przenikając się tworzą nową jakość

spektakl - U N I Q

Kim jestem? Jaka jestem? Czy jestem podobna do innych? Co mnie wyróżnia i sprawia, że jestem kimś wyjątkowym? Rodzimy się z tym czy do tego dojrzewamy, dzięki sobie czy innym? Czy dojrzałość oznacza niezależność? Indywidualność  -  zależność… gdzie leży granica? Czy można być w zgodzie ze sobą będąc zależnym od innych? Choreografią zadajemy pytania i wspólnie poszukujemy odpowiedzi.

koncepcja: Marta Szymborska

choreografia/taniec: Oliwia Cichowska, Marlena Dziczek, Sandra Hirsz-Piaskowska, Zuzanna Nowotnik, Dominika Skopnik, Marta Szymborska

muzyka/wykonanie: Justyna Zapała

WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU

16-17 maja zapraszamy na warsztaty

16 maja godz. 10 - 13 - warsztat dla tancerzy

17 maja godz. 10 - 12 / 13 - 15 - warsztat dla wszystkich uczestników projektu

 

KONTAKT IMPROWIZACJA (prowadzenie - Anna Haracz)

Kontakt improwizacja jest formą improwizacji tanecznej, bazującą na kontakcie fizycznym. Jest wykorzystywana w tańcu współczesnym, przez artystów, performerów, w treningach rozwijania ciała czy terapii tańcem. Poznając techniki kontakt improwizacji, rozwijamy świadomość ciała w ruchu, w relacji z partnerem, grawitacją i przestrzenią.

Podczas warsztatu skupimy się na słuchaniu i czytaniu naszego ciała, po to, by łatwiej nam było słuchać i czytać ciało partnera. Odkryjemy co pozwala nam poczuć się bezpiecznie w tańcu i jak przekazać to poczucie partnerowi? Warsztat skierowany będzie na budzenie świadomości zasad anatomicznych i kinetycznych ludzkiego ciała poprzez pracę z obrazami i wyobrażeniami. Ma na celu ustalenie przepływu w całym organizmie, który wpływa na płynność, szybkość i siłę ruchu bez generowania niepotrzebnego napięcia, dając tym samym poczucie przyjemności i rozluźnienia. 

Anna Haracz                                                                                       

Twórczyni teatru KINO VARIATINO, niezależna tancerka,choreograf, nauczyciel jogi i medytacji. Z teatrem realizuje własne spektakle prezentowane na trójmiejskiej scenie offowej, festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i zagranicą. Dotychczas zrealizowała około 20 autorskich spektakli oraz brała udział w wielu projektach artystycznych. Jest absolwentką Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, specjalizacja taniec oraz posiada tytuł zawodowego tancerza wydawanego przez ZASP.

Do jej najważniejszych nauczycieli ruchu, tańca i głosu należą: Marek Oleksy, Witold Jurewicz, Iwona Olszowska, Jacek Łumiński, Leszek Bzdyl, Melissa Monteros, Ray Chang, Douglas Dunn, Mark Thompkins, David Zambrano, Lisa Nelson, Thomas Hauert, Ang Gey Ping, Ohad Naharin, Olga Szwajgier, Zygmunt Molik.

Jest uznanym pedagogiem tańca współczesnego, oraz certyfikowanym nauczycielem hatha-jogi. Od lat realizuje autorski program terapii poprzez improwizację taneczną, pracę z głosem oraz jogę.

 

Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany dołączeniem do projektu zapraszamy!!!
Śpiesz się, liczba miejsc jest ograniczona!
Informacje i zgłoszenia - CKiT Mrągowo - dział organizacji imprez,
Marta Szymborska - tel. 89 743 34 53 lub
m.szymborska@ckit.mragowo.pl.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sponsor główny

 

Patronat medialny