25 i 26 maja na Pl. Piłsudskiego w Mrągowie zagości mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Wizyta miasteczka to nagroda w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Wśród zwycięzców V edycji konkursu znalazła się klasa III B i pani Irena Szyrwińska z Zespołu Szkół nr 4 im. Generała Stefana "Grota" Roweckiego. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Mrągowa będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Warunkiem uczestnictwa w programie było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich. Następnie należało złożyć sprawozdania z przeprowadzonych działań. Zajęcia z generatorem Van de Graaffa i maszyną elektrostatyczną, przygotowanie strojów z elektrośmieci, to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez uczniów z Mrągowa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomysłowości, dzieci z klasy III B i pani Irena Szyrwińska z Zespołu Szkół nr 4 znaleźli się w gronie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, a Mrągowo odwiedzi mobilne centrum nauki Energi.

– W centrum naukowym „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”. – Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” – przyjdź, zobacz i dotknij

Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D.

– W mobilnym centrum nauki „Planeta Energii” każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Można sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, poznać zasady segregacji śmieci i gniazdka elektryczne z całego świata. Ale to nie wszystko! Swoją wiedzę na temat prądu można zweryfikować podczas licznych konkursów i quizów. Przy okazji można wygrać ciekawe nagrody.

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W godzinach 9:00 – 14:00 dostępne będzie dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Mrągowa i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

Dotychczas progi mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” przekroczyło ponad 102 tys. dzieci i 31,6 tys. dorosłych. Jak będzie w Mrągowie? Okaże się już wkrótce!

Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Mrągowa!

Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Dlatego zachęcamy mieszkańców Mrągowa do włączenia się w akcję i walkę o dodatkową nagrodę dla dzieci z klasy III B z Zespołu Szkół nr 4. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Mrągowie sprawuje Otolia Siemieniec, Burmistrz Miasta Mrągowa.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła „Gazeta Wyborcza”. Patronat medialny nad wizytami mobilnego centrum nauki objął magazyn „Fun Club”.