Wyobraź sobie dom otulony pnączami tak bujnymi, że zwisają z samego czubka dachu aż do ziemi. A wokół domu łąki, lasy, pola – zieleń i cisza. Rozglądaj się jednak uważnie, aby zobaczyć  piękne zwierzęta – jelenie, daniele, sarny… Żyjące w warunkach niemal naturalnych, pasące się na ogromnych pastwiskach, spacerujące wśród oczek wodnych i … łase na dotyk ludzkiej dłoni. Takie miejsce znajdziesz niedaleko Mrągowa, w Kosewie Górnym.

Zacznijmy jednak od początku. Ten piękny dom, który jesienią niemal płonie od żółci i czerwieni oplatającego go bluszczu, zaprasza Cię do środka, do muzeum. Jest tam co oglądać! Ogromny zbiór poroży, piękne zdjęcia jeleniowatych i te opowieści. Bo nie zwiedzasz muzeum sam. Pracownicy Fermy nie zostawią Cię samemu sobie. I dobrze, bo w ich opowieściach słychać prawdziwą pasję. Będzie ciekawie. Dowiesz się, że najdawniejsze szczątki jeleniowatych pochodzą z oligocenu, że w plejstocenie żyły jelenie o kolosalnym porożu. Posłuchasz opowieści o tym kostnym tworze, po którego zrzuceniu tworzą się rany szybko zarastające delikatnymi włosami i bogato unaczynioną skórą – rośnie poroże całkowicie nią pokryte! Słuchaj uważnie także o pudu – jednym z najmniejszych jeleni na świecie. Opowieści są naszpikowane ciekawostkami. Aż chce się słuchać!

Tak przygotowany wyruszasz na pastwiska. Na spotkanie jeleniowatych, które zdążyłeś już trochę poznać. Znowu towarzyszy Ci przewodnik. Teren, po którym będziesz spacerował jest ogromny. Czuć przestrzeń, gdzieś tylko w oddali widać jej ograniczenie. Można mieć pewność, że zwierzętom jest tam dobrze. Przewodnik prowadzi do stada, które początkowo majaczy gdzieś w tle zielonego wzgórza, ale z każdym krokiem staje się bliższe. Do stada należy zbliżać się powoli, aby nie spłoszyć zwierząt – podpowiada przewodnik. To czas aby im się przyjrzeć, zrobić zdjęcia, podpytać o coś. A kiedy zwierzęta nabiorą zaufania, można je pogłaskać. Wyjątkowe uczucie! Spróbuj i Ty!

Informacje praktyczne:

Dojazd

W Kosewie (trasa nr 16, pomiędzy Mrągowem a Mikołajkami) należy skręcić w kierunku Ukty (widoczny na zakręcie szyld reklamowy); następnie w Kosewie Górnym w lewo w drogę gruntową (kolejny szyld reklamowy) i dalej (ok. 1,5 km) wg strzałek. Droga jest dostępna zarówno dla samochodów osobowych jak i autokarów.

Przez Kosewo Górne przechodzi żółty szlak rowerowy Ernsta Wiecherta, prowadzący z Mrągowa do Piecek i wracający do Mrągowa.

Zwiedzanie i cennik 2015

Zwiedzanie
Od 1 maja do 31 sierpnia.
Codziennie 10:00-17:00  (z wyjątkiem poniedziałków)

Cennik:
-bilet normalny; dorośli indywidualnie - 15 zł
-bilet ulgowy; dzieci i młodzież szkolna indywidualnie - 7 zł
-bilet normalny; dorośli grupy zorganizowane (20-50 osób), studenci, renciści i emeryci (po okazaniu ważnej legitymacji) - 12 zł
-bilet ulgowy; dzieci i młodzież szkolna grupy zorganizowane (20-50 osób) - 6 zł
-organizacja ogniska - 50 zł

Dzieci poniżej 3 lat oraz piloci i opiekunowie grup są zwolnieni z opłat. (wraz z każdą grupą odwiedzających wyrusza, opiekujący się nią oraz zwierzętami przewodnik, nie wymaga to dodatkowej opłaty)

Rezerwacje i sprawy organizacyjne:
dni powszednie w godzinach 7:00 - 15:00 - biuro Stacji tel. 89 742 43 80
soboty i niedziele w godzinach 10:00 - 17:00
pozostałe dni (bez poniedziałku) 15:00 - 17:00 - Paweł Bogdaszewski, tel. kom. 609 138 045

Kontakt

 

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN
Kosewo Górne
11-700 Mrągowo
e-mail: kosewopan@kosewopan.pl
www.kosewopan.pl

 

Beata Gida

Kosewo Górne - Ferma jeleniowatych

 fot. Beata Gida